Vizite și informare
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Ivanov Violeta

Ivanov Violeta

Deputat


Formaţiunea politică: Fracțiunea Partidului Democrat din Moldova
Comisia permanentă: Comisia politică externă şi integrare europeană
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii privind Centrul Național pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal 22.11.2018 421 Examinare
Proiectul legii privind protecția datelor cu caracter personal 22.11.2018 422 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea unor acte legislative (Legea privind desfășurarea în siguranță a activităților nucleare și radiologice – art.11, 14; Legea privind controlul de stat asupra activității de întreprinzător – anexa) 08.11.2018 379 Examinare
Proiectul hotărîrii cu privire la constituirea Comisiei de anchetă pentru elucidarea circumstanțelor de fapt și de drept al imixtiunii ilegale a Fundației ”Otwarty Dialog” (Dialog Deschis) și fondatoarei acesteia Ludmila Kozlowska, în treburile s.a. 04.09.2018 298 Adoptare
Proiectul legii cu privire la modificarea și completarea unor acte legislative (Codul fiscal – art.3, 14, 19, ș.a.; Legea pentru punerea în aplicare a titlurilor I și II ale Codului fiscal – art.24, 42, 43, ș.a.; ș.a.) 24.07.2018 282 Adoptat

Declaraţii

Şedinţa plenară Titlu Declaraţie
Şedinţa plenară din 29.10.2015 Alocuțiunea Fracțiunii PCRM după audierea Prim-ministrului (29 octombrie 2015)

Întrebări/Înterpelări

Obiectul sesizării Şedinţa plenară Organul/Instituţia Mod de răspuns
reiterată interpelarea din 27.10.2011 Şedinţa plenară din 27.12.2011 Guvernul În scris
Referitor la funcţionarea uzinei de asfalt din or.Vatra Şedinţa plenară din 27.10.2011 Ministerul Mediului În scris
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Adunarea Interparlamentară a Ţărilor Membre ale CSI -
Adunarea Parlamentară a Cooperării Economice la Marea Neagră -
Comitetul Parlamentar de Asociere Republica Moldova – Uniunea Europeană <p>-</p>
Grupul de prietenie cu Canada Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană
Declaraţii de avere:

 Declaraţia pe anul 2009

 Declaraţia pe anul 2010

 Declaraţia pe anul 2011

 Declaraţia pe anul 2012

 Declaratia pe anul 2013

 Declaratia pe anul 2014

 

Curriculum Vitae:

Deputat Fracţiunea PCRM 

Născută la 15 septembrie 1967 in raionul Ocniţa,satul Grinăuţi-Moldova

Studii: Institutul Ingineresc din oraşul Harikov, Ucraina- Facultatea Ingineria mediului;

Academia de relaţii Internaţionale şi studii diplomatice, Chişinău, Republica Moldova;

Activitate profesională:

2007 - 2009 viceministru şi ministru al ecologiei şi resurselor naturale, pe parcurs aleasa în bază de concurs cu voturile reprezentanţilor UE precum şi ţarilor Europei de Est, Caucaz şi Asia Centrala în calitate de: Co­preşedinte al biroul politic al OECD (Organizaţia Economica pentru Cooperare şi Dezvoltare), Paris, Franţa; Co-presedinte al procesului - Mediu pentru Dezvoltarea Durabilă, Geneva, Elveţia; Co- preşedinte al procesului - Mediu şi Securitatea UNEP, Geneva, Elveţia; Membru al Consiliului Fondului Global de Mediu, USA, Washington.

Activitate politică: Deputat în Parlamentul Republicii Moldova de legislatura a XVII-a şi a XVIII-a. Vice- preşedinte al comisiei parlamentare pentru Administraţie Publica, Mediu şi Dezvoltarea Teritorială.

1989 - 2007, specialist, şef de secţie, şef de direcţie, şef de departament in cadrul organului central de protecţie a mediului,

Stagieri: Olanda, Lelistad - Institutul Apelor; Japonia, Tokyo- studii in domeniul managementului deşeurilor; Moscova, Rusia-studii economice in domeniul plăţii pentru poluare şi calculării prejudiciului asupra mediului, Bucureşti, România-studii în domeniul evaluării impactului asupra mediului; Copenhaga, Danemarca- studii juridice in domeniul mediului.

Universitatea din Geneva, Elveţia - facultatea Diplomaţia Mediului.

Date de contact:

 E-mail

Declaraţii
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
17 decembrie 2018
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"