Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova

Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Ghileţchi Valeriu

Ghileţchi Valeriu

Depute


Political party: Fracțiunea Partidului Liberal Democrat din Moldova
Permanent Committee: Committee on Foreign Policy and European Integration
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiectul legii privind importul unor bunuri 4/15/2016 165 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea Legii privind contracararea activității extremiste (art.1) 4/14/2016 164 Examinare
Proiectul legii cu privire la modificarea și completarea Codului electoral nr.1381-XIII din 21.11.1997 (art.1, 21, 23, ș.a.) 4/7/2016 144 Examinare
Proiectul legii pentru completarea articolului 58 al Legii privind actele de stare civilă nr.100 din 26.04.2001 4/4/2016 134 Examinare
Proiectul legii privind completarea Legii nr.797-XIII din 02.04.1996 pentru adoptarea Regulamentului Parlamentului (art.43'1, 45, 46) 2/24/2016 57 Examinare

Declarations

Plenary Sittings Declaration Title
Сontinuarea ședinței din 15 mai 2014; Şedinţa plenară din 16.05.2014
Şedinţa plenară din 16.05.2013
Şedinţa plenară din 11.05.2012
Parliament Diplomacy activity [View ALL]
Delegation/Friend Group Name Description
Parliamentary Assembly of the Council of Europe -
Grupul de prietenie cu Regatul Norvegiei Grupul de prietenie cu Regatul Norvegiei
Grupul de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord Grupul de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord
Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan
Grupul de prietenie cu Republica Estonia Grupul de prietenie cu Republica Estonia
wealth declaration:

 Declaraţia pe anul 2009

 Declaraţia pe anul 2010

 Declaraţia pe anul 2011

 Declaraţia pe anul 2012

 Declaraţia pe anul 2013

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:

Date personale:

Născut pe data de 8 iulie, 1960, în s. Pînzăreni, r-l. Făleşti, Republica Moldova. Căsătorit, trei copii: Stanislav (22 de ani), Eugen (20 ani) şi Cristina-Emanuela (18 ani).

 

Studii:

2007 – prezent: doctorand la Gordon Conwell Seminary din SUA.

1991-1994 – Universitatea „Emanuel” or. Oradea, România; Licenţă în Teologie la Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca. 

1982-1988 – Institutul Electrotehnic „A. Popov” or. Odessa, Ucraina; Inginer radio şi  telecomunicaţii.

1975-1979 – Colegiul Politehnic, or. Bălţi; Tehnician radio.

1967-1975 – Şcoala generală, s. Pânzăreni, r-l. Făleşti.

 

Activitatea Profesională:

2009-prezent – Deputat în Parlamentul RM, membru al comisiei pentru politică externă şi integrare europeană.

2009-2011 – Preşedintele Federaţiei Baptiste Europene.

2001-2009 – Episcop al Uniunii Bisericilor Creştine Evanghelice Baptiste din Moldova.

2007-2009 – Vice-preşedinte al Federaţiei Baptiste Europene.

2003-2008 – Preşedintele Departamentului de Misiune în cadrul Federaţiei Baptiste Europene.

2002-2004 – Preşedinte al Federaţiei Baptiste Euroasitice.

1998-2001 – Deputat în Parlamentul Republicii Moldova, membru al Comisiei pentru Drepturile Omului, Culte Religioase, Minorităţi Etnice şi Comunităţi Externe.

1994-1998 – Decan al Colegiului Teologic-Pedagogic din mun. Chişinău.

1989-1990 – Inginer şef la întrepinderea “Electron Service” din or. Bălţi.

1988-1989 – Inginer pentru producţie „Electron Service” din or. Bălţi.

1979-1988 – Tehnician radio „Electron Service” din or. Bălţi.

 

Limbi vorbite: Română (nativă), Engleză (fluent), Rusă (fluent).

 

 

Contact details:

 E-mail

Declarations
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de primăvară a Parlamentului
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de primăvară a Parlamentului
Agenda
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe