Визиты и информация
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
 
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Аккредитация журналистов в парламенте



 

Европейский обозреватель

Integritatea este Libertate

Парламентаризм в Республике Молдова
Государственные власти и учреждения
 
Обращения граждан
Structura Parlamentului > Deputies
Депутаты
Mişin Vadim

Mişin Vadim

Депутат


Политическое образование:
Постоянная комисия: Комиссия по правам человека
Activitate parlamentara RU

Проекты законодательных инициатив [Смотреть все]

Наименование проекта Дата регистрации Номер регистрации Стадия
Proiectul hotărîrii privind constituirea Comisiei speciale pentru selectarea candidaților la funcția de Avocat al Poporului și la funcția de Avocat al Poporului pentru protecția drepturilor Copilului 14.05.2014 178 Approving ru
Proiectul legii pentru modificarea Codului contravențional al Republicii Moldova nr.218-XVI din 24.10.2008 (art.385, 423'5) 05.05.2014 165 Approved ru
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Codului fiscal nr.1163-XIII din 24.04.1997 (art.96) 17.04.2014 159 Retracted ru
Proiectul legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Codul penal – art.1352, 1353, 1354; Legea cu privire la libertatea de exprimare – art.3) 27.11.2013 482 Retracted ru
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Codului cu privire la știință și inovare al Republicii Moldova nr.259-XV din 15.07.2004 19.10.2012 2394 Retracted ru
Activitate de diplomatie parlamentara RU
Denumire Delegatie/Grup RU Descriere RU
Adunarea Interparlamentară a Ţărilor Membre ale CSI -
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Declaratii de avere RU:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

Curriculum Vitae RU:

Deputat Fracţiunea PCRM

Născut la 12 martie 1945  în orăşelul Kulisarî, regiunea Guriev, Kazahstan

Studii: Universitatea de Stat din Moldova, Şcoala superioară de partid din Kiev 

Profesia: jurist

Activitate profesională: funcţii eligibile în organelle comsomoliste şi de partid din diferite localităţi ale Republicii Moldova. Din 1983 – în sistemul MAI al Republicii, din 1986 – şef de Departament la Ministerul Afacerilor Interne, general-maior de poliţie

Activitate parlamentară: din 1998 – deputat în Parlament. La 18 februarie 2000 este ales, iar la 20 martie 2001 reales vicepreşedinte al Parlamentului Republicii Moldova. Din martie 2005 – membru al Comisiei pentru securitatea naţională, apărare şi ordinea publică, din septembrie 2009 preşedinte al Comisiei drepturile omului şi relaţii interetnice.

Контактные данные:

 E-mail

Заявления
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Календарь
<Апрель 2020 г.>
ПнВтСрЧтПтСбВс
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910
9 апреля 2020 г.
На выбранную дату нет ни одной записи
Принятые законодательные акты
 
   Разработка веб-страницы Парламента Республики Молдова была проведена благодаря «Программе поддержки демократии», финансируемой Европейским Союзом и осуществляемой Советом Европы