Vizite și informare
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

Observator European

Integritatea este Libertate

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Mişin Vadim

Mişin Vadim

Deputat


Formaţiunea politică:
Comisia permanentă: Comisia drepturile omului şi relaţii interetnice
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul hotărîrii privind constituirea Comisiei speciale pentru selectarea candidaților la funcția de Avocat al Poporului și la funcția de Avocat al Poporului pentru protecția drepturilor Copilului 14.05.2014 178 Adoptare
Proiectul legii pentru modificarea Codului contravențional al Republicii Moldova nr.218-XVI din 24.10.2008 (art.385, 423'5) 05.05.2014 165 Adoptat
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Codului fiscal nr.1163-XIII din 24.04.1997 (art.96) 17.04.2014 159 Retras
Proiectul legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Codul penal – art.1352, 1353, 1354; Legea cu privire la libertatea de exprimare – art.3) 27.11.2013 482 Retras
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Codului cu privire la știință și inovare al Republicii Moldova nr.259-XV din 15.07.2004 19.10.2012 2394 Retras
Activitate diplomaţie parlamentară
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Adunarea Interparlamentară a Ţărilor Membre ale CSI -
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Declaraţii de avere:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

Curriculum Vitae:

Deputat Fracţiunea PCRM

Născut la 12 martie 1945  în orăşelul Kulisarî, regiunea Guriev, Kazahstan

Studii: Universitatea de Stat din Moldova, Şcoala superioară de partid din Kiev 

Profesia: jurist

Activitate profesională: funcţii eligibile în organelle comsomoliste şi de partid din diferite localităţi ale Republicii Moldova. Din 1983 – în sistemul MAI al Republicii, din 1986 – şef de Departament la Ministerul Afacerilor Interne, general-maior de poliţie

Activitate parlamentară: din 1998 – deputat în Parlament. La 18 februarie 2000 este ales, iar la 20 martie 2001 reales vicepreşedinte al Parlamentului Republicii Moldova. Din martie 2005 – membru al Comisiei pentru securitatea naţională, apărare şi ordinea publică, din septembrie 2009 preşedinte al Comisiei drepturile omului şi relaţii interetnice.

Date de contact:

 E-mail

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
10 decembrie 2019
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"