Visites et informations
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova


La version française du site a été réalisée grâce à l'appui du Programme NORIA de l'Assemblée parlementaire de la Francophonie

Accréditation des journalistes au Parlement

Observator European

Integritatea este Libertate

Parlementarisme en République de Moldavie
 
Structure du Parlement > Députés
Députés
Mişin Vadim

Mişin Vadim

Deputat FR


Formaţiunea politică FR:
Comisia permanenta FR: Comisia drepturile omului şi relaţii interetnice
Activitate parlamentara FR

Proiecte de initiative legislative FR [Vezi toate FR]

Titlu Proiect FR Data inregistrare FR Numar inregistrare FR Stadiu
Proiectul hotărîrii privind constituirea Comisiei speciale pentru selectarea candidaților la funcția de Avocat al Poporului și la funcția de Avocat al Poporului pentru protecția drepturilor Copilului 14/05/2014 178 Approving fr
Proiectul legii pentru modificarea Codului contravențional al Republicii Moldova nr.218-XVI din 24.10.2008 (art.385, 423'5) 05/05/2014 165 Approved fr
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Codului fiscal nr.1163-XIII din 24.04.1997 (art.96) 17/04/2014 159 Retracted fr
Proiectul legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Codul penal – art.1352, 1353, 1354; Legea cu privire la libertatea de exprimare – art.3) 27/11/2013 482 Retracted fr
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Codului cu privire la știință și inovare al Republicii Moldova nr.259-XV din 15.07.2004 19/10/2012 2394 Retracted fr
Activitate de diplomatie parlamentara FR
Denumire Delegatie/Grup FR Descriere FR
Assemblée Interparlementaire des Pays Membres de CEI -
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Declaratii de avere FR:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

Curriculum Vitae FR:

Deputat Fracţiunea PCRM

Născut la 12 martie 1945  în orăşelul Kulisarî, regiunea Guriev, Kazahstan

Studii: Universitatea de Stat din Moldova, Şcoala superioară de partid din Kiev 

Profesia: jurist

Activitate profesională: funcţii eligibile în organelle comsomoliste şi de partid din diferite localităţi ale Republicii Moldova. Din 1983 – în sistemul MAI al Republicii, din 1986 – şef de Departament la Ministerul Afacerilor Interne, general-maior de poliţie

Activitate parlamentară: din 1998 – deputat în Parlament. La 18 februarie 2000 este ales, iar la 20 martie 2001 reales vicepreşedinte al Parlamentului Republicii Moldova. Din martie 2005 – membru al Comisiei pentru securitatea naţională, apărare şi ordinea publică, din septembrie 2009 preşedinte al Comisiei drepturile omului şi relaţii interetnice.

Date de contact FR:

 E-mail

Déclarations
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
jeudi 21 novembre 2019
Pentru data selectata, la moment nu este nici o inregistrare FR
Derniers actes législatifs adoptés
 

 Adunarea Parlamentara a Consiliului Europei
 Parlamentul European
 Adunarea Parlamentara a OSCE
 Adunarea Interparlamentara a CSI
 Adunarea Parlamentara a OCEMN
 Adunarea Parlamentara NATO
 Uniunea Interparlamentara

 old.Parlament.md

 

 Contacte:

Republica Moldova,
MD-2073, m. Chișinău, Bd. Ștefan cel Mare și Sfânt 105

E-mail

Fax: 022268491

Tel.: 022820390
        022233229
        022268569

   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe