Visiting and information
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Accreditation of journalists in Parliament

Observator European

Integritatea este Libertate

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Nichiforciuc Eugeniu

Nichiforciuc Eugeniu

Depute


Political party: Fracțiunea Partidului Democrat din Moldova
Permanent Committee: Committee for national security, defense and public order
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Moțiune de cenzură asupra activității Guvernului 10/17/2019 233 Retracted
Proiectul de lege pentru completarea articolului 4 și 5 din Legea Fondului de susținere a populației nr.827 din 18.02.2000 10/11/2019 228 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea Legii nr.121 din 03.05.2001 cu privire la protecția socială suplimentară a unor categorii de populație (art.2) 7/3/2019 98 Examinare
Proiectul hotărîrii pentru elaborarea proiectului de lege cu privire la modificarea și completarea Constituției Republicii Moldova privind reducerea numărului de deputați în Parlament 6/25/2019 89 Examinare
Proiectul hotărîrii pentru elaborarea proiectului de lege cu privire la modificarea și completarea Constituției Republicii Moldova privind revocarea deputaților 6/25/2019 90 Examinare
Parliament Diplomacy activity [View ALL]
Delegation/Friend Group Name Description
Adunarea Interparlamentară a Parlamentului Georgiei, Parlamentului Republicii Moldova și Radei Supreme a Ucrainei <p>&#160;</p>
Grupul de prietenie cu Regatul Belgiei
Grupul de prietenie cu Republica Bulgaria
Grupul de prietenie cu Republica Cipru
Grupul de prietenie cu Republica Italiană
wealth declaration:

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:
Curriculum vitae
 
Date personale:
 
Nume-prenume:  Nichiforciuc Eugeniu
E-mail:                 e.nichiforciuc@gmail.com
Data nasterii:       06.04.1984
Stare civilă:          căsătorit, 1 copil
 
Experiență profesională:
Mai 2012 – prezent
 
Secretar General Adjunct
Partidul Democrat din Moldova
 
Februarie 2015 – prezent
 
Deputat
Parlamentul Republicii Moldova
 
Mai 2014 – Februarie 2015
 
Vicedirector
SA ”Terconvit”
 
Septembrie 2009 – Ianuarie 2010
 
Secţia organizatorică şi protocol al aparatului Comitetului Central al PCRM
Aparatul CC al PCRM
 
Octombrie 2007 – Septembrie 2009
 
Referent al aparatului Comitetului Central al PCRM
Aparatul CC al PCRM
 

Studii:

2007 – 2009
 
Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie ”N.Testemiţanu”
Facultatea Medicină socială şi management
Magistru în medicină socială şi management
 
Licenţiat (magistru) în medicină socială şi management
 
2007 – 2008
 
Academia de Administrare Publică pe lîngă Preşedintele Republicii Moldova
Magistru în administrare publică
Licenţiat (magistru) în administrare publică
 
2001 – 2007
 
Universitate de Stat de Medicină şi Farmacie ”N.Testemiţanu”
Faculatea Medicină generală
Medic generalist
 
Limba maternă - română
 
Limbi străine    - engleză - începător
                         rusă - avansat

 

Contact details:

 

Declarations
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe