Визиты и информация
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
 
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Аккредитация журналистов в парламенте



 

Европейский обозреватель

Integritatea este Libertate

Парламентаризм в Республике Молдова
Государственные власти и учреждения
 
Обращения граждан
Structura Parlamentului > Deputies
Депутаты
Нестеровски  Александр

Нестеровски Александр

Депутат


Политическое образование: Фракция Партии социалистов Республики Молдова
Постоянная комисия: Комиссия по внешней политике и европейской интеграции
Activitate parlamentara RU

Проекты законодательных инициатив [Смотреть все]

Наименование проекта Дата регистрации Номер регистрации Стадия
Moțiune de cenzură împotriva Guvernului Republicii Moldova 08.11.2019 256 Approving ru
Proiectul legii pentru modificarea articolului 41 din Codul Educației al Republicii Moldova nr.152 din 17 iulie 2014 12.07.2019 120 Examination ru
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Anexei nr.1 din Codul fiscal nr.1163-XIII din 24 aprilie 1997 13.06.2018 206 Retracted ru
Proiectul hotărîrii pentru menținerea votului asupra Declarației Parlamentului Republicii Moldova cu privire la inviolabilitatea suveranității, independenței și neutralității permanente a Republicii Moldova nr.47 din 31.03.2016 29.03.2018 103 Retracted ru
Moțiune simplă asupra politicii interne în domeniul sănătății și protecției sociale populației realizate de Ministrul sănătății, muncii și protecției sociale, dna Svetlana Cebotari 20.03.2018 91 Rejected
Activitate de diplomatie parlamentara RU [Смотреть все]
Denumire Delegatie/Grup RU Descriere RU
Comitetul Parlamentar de Asociere Republica Moldova-Uniunea Europeană <p>&#160;</p>
Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Georgia
Declaratii de avere RU:

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae RU:

INFORMAȚII PERSONALE

Data naşterii                11 ianuarie 1981  

Locul naşterii               s. Răuțel, raionul Fălești, Republica Moldova


EXPERIENȚĂ PROFESIONALĂ

2014 – prezent

Deputat în Parlamentul R. Moldova, membru al Comisiei politică externă și integrare europeană

2013 – 2014 

Consilier, Consiliului mun. Bălți

2013 – prezent

Administrator, “Fama Glamosa” SRL

2012 - 2014

Director al Fundației de Binefacere “Soluția” filiala Bălți

2007 – 2011

Consilier, Consiliul mun. Bălți

2007 – 2008

specialist, Centrul de Cultură și Tineret, mun. Bălți

STUDII

 

2008-2010

Masterat în Științe Economice, Academia de Administrare Publică de pe lîngă Președintele R. Moldova

1998-2003

Licențiat în Drept, Institutul Nistrean de Economie și Drept, mun. Bălți

Контактные данные:

 

Заявления
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Календарь
<Ноябрь 2019 г.>
ПнВтСрЧтПтСбВс
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678
22 ноября 2019 г.
На выбранную дату нет ни одной записи
Принятые законодательные акты
 
   Разработка веб-страницы Парламента Республики Молдова была проведена благодаря «Программе поддержки демократии», финансируемой Европейским Союзом и осуществляемой Советом Европы