Vizite și informare
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

Observator European

Integritatea este Libertate

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Lipskii Oleg

Lipskii Oleg

Deputat


Formaţiunea politică: Fracțiunea Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
Comisia permanentă: Comisia economie, buget şi finanţe
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Codul vamal nr.1149/2000 – art.20; Legea cu privire la introducere și scoatere a bunurilor de pe teritoriul Republicii Moldova de către persoane fizice nr.1569/2002 – art.10; ș.a.) 22.07.2019 139 Examinare
Proiectul hotărîrii privind eliberarea din funcția de director al Serviciului de Informații și Securitate al Republicii Moldova 08.06.2019 59 Adoptare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.156 din 14 octombrie 1998 privind sistemul public de pensii (art.9, 15'2) 11.10.2018 341 Retras
Proiectul hotărîrii privind aprobarea Declarației despre protejarea patrimoniului cultural-lingvistic 07.06.2018 187 Retras
Proiectul legii privind modificarea și completarea Legii nr.131 din 03.07.2015 privind achizițiile publice (art.65) 25.04.2018 131 Examinare
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Republica Belarus
Grupul de prietenie cu Republica Lituania
Grupul de prietenie cu Republica Polonă
Grupul de prietenie cu Ucraina
Declaraţii de avere:

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:

INFORMAȚII PERSONALE

Data naşterii                22 octombrie 1960

Locul naşterii               or. Bălți, Republica Moldova

Starea familiară            Căsătorit


DATE DE CONTACT

e-mail       oleglipski22@gmail.com

telefon de contact        +373 69125995

EXPERIENȚĂ PROFESIONALĂ

decembrie 2014 -prezent

Deputat în Parlamentul Republicii Moldova

ianuarie2004- decembrie 2014    

Director “MD-Trans”SRL Republica Moldova, mun. Chișinău

ianuarie 2000 - februarie 2004     

Director “Ваlcantrans”SRL, Republica Moldova, mun. Chișinău

octombrie 1993 - ianuarie 2000

Director “MD-Trans”SRL, Republica Moldova, mun. Chișinău.

martie1993 - ianuarie1994

Coloana auto transport marfă internațional, “Interautotrans -Chișinău”SA Republica Moldova, mun. Chișinău. Șef-adjunct

Mai 1992 - martie 1993

Întreprinderea transport auto “Ruta” în componența Transconstrucția” SA Director.

Octombrie 1988 - august 1990     

Parcul de taxiuri din Chișinău, 
Secretarul comitetului de partid PCM.

Aprilie 1987 - Octombrie 1988 

Parcul de taxiuri din Chișinău.  
Șeful coloanei Nr.4   

Noiembrie 1984- aprilie1987

Parcul de taxiuri din Chișinău
Inginer secția de exploatare

Septembrie 1982- Septembrie 1984

Comandant adjunct pluton în Armata Sovietică   

 

EDUCAȚIE ȘI FORMARE

 

Septembrie1990-Aprilie 1992

Universitatea de stat din Odesa “I. I. Mecinicov”, Specialitate-sociologia. Sociolog, profesor sociologie

Septembrie 1977-Iunie 1984

Institutul politehnic din Chișinău ”S. Lazo”, Specialitatea Automobile și gospodăria auto, Inginer-mecanic

STAGIERI

Stagiu în Polonia și Germania în cadrul proiectului “Dezvoltarea sectorului privat”(1998-2004) cu susținerea Băncii Mondiale

CUNOAȘTEREA LIMBILOR: moldovenească, rusă, poloneză, engleză (cu vocabular), franceză (cu vocabular).


ALTE INFORMAȚII:

Permis de conducere categoria B, C

 

Date de contact:

 

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
22 august 2019
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"