Visiting and information
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Accreditation of journalists in Parliament

Observator European

Integritatea este Libertate

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Hrenova Elena

Hrenova Elena

Depute


Political party: Fracțiunea Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
Permanent Committee: Committee for social protection, health and family
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.156 din 14 octombrie 1998 privind sistemul public de pensii (art.9, 15'2) 10/11/2018 341 Retracted
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Anexei nr.1 din Codul fiscal nr.1163-XIII din 24 aprilie 1997 6/13/2018 206 Retracted
Proiectul hotărîrii pentru menținerea votului asupra Declarației Parlamentului Republicii Moldova cu privire la inviolabilitatea suveranității, independenței și neutralității permanente a Republicii Moldova nr.47 din 31.03.2016 3/29/2018 103 Retracted
Moțiune simplă asupra politicii interne în domeniul sănătății și protecției sociale populației realizate de Ministrul sănătății, muncii și protecției sociale, dna Svetlana Cebotari 3/20/2018 91 Rejected
Proiectul legii cu privire la profesiunea și activitatea de psiholog 3/14/2018 83 Retracted
Parliament Diplomacy activity [View ALL]
Delegation/Friend Group Name Description
Adunarea Parlamentară a Republicii Moldova şi a Republicii Polonia -
Grupul de prietenie cu Canada Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Georgia Grupul de prietenie cu Georgia
wealth declaration:

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:

INFORMAȚII PERSONALE

Data naşterii                14 ianuarie 1950

Locul naşterii               or. Kamîșlov, regiunea Sverdlovsk, Federația Rusă


EXPERIENȚĂ PROFESIONALĂ

30.11.2014 – prezent 

Deputat în Parlamentul R. Moldova, membru al Comisiei protecție socială, sănătate și familie

2011 – 2014

Consiliul Municipal Chișinău, consilier

1992-2005

SC ”Piatra” SRL, director comercial

1981-1991

Uniunea Cineaștilor al Republicii Moldova, director de film

1973-1981

Teatrul Național de Opera și Balet, administrator, administrator principal

ACTIVITATE SOCIAL- POLITICĂ

2012 – prezent

Președinte al Asociației pentru protecția drepturilor veteranilor și invalizilor ”Echitate”

2005-2011

Președinte al Uniunii femeilor sectorului Rîșcani, mun. Chișinău

1999-2004

Președinte al Uniunii femeilor sectorului Buiucani, mun. Chișinău

 

EDUCAȚIE ȘI FORMARE

2004-2006   

Academia de Administrare Publică de pe lîngă Președintele Republicii Moldova (magistru în management)

1982-1987 

Institutul Moldovenesc de Stat al artelor (lucrul cultural educativ)

1977-1982

Școala muzicală ”Ștefan Neaga” din mun. Chișinău (dirijor de cor)

1967 

Școala medie de seară din or. Kamîșlov

1957-1965 

Școala medie nr.7 din or. Kamîșlov

 

Contact details:

 

Declarations
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
Monday, August 19, 2019
At the moment there are no records for the selected date
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe