Vizite și informare
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

Observator European

Integritatea este Libertate

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Golovatiuc Vladimir

Golovatiuc Vladimir

Deputat


Formaţiunea politică: Fracțiunea Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
Comisia permanentă: Comisia de control al finanțelor publice
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul hotărîrii privind eliberarea din funcția de director al Serviciului de Informații și Securitate al Republicii Moldova 08.06.2019 59 Adoptare
Proiectul legii pentru completarea unor acte legislative (Legea privind evaluarea și acreditarea în sănătate – art.3, 4; Legea privind reglementarea prin licențiere a activității de întreprinzător – art.10; ș.a.) 05.10.2018 333 Retras
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.138 din 15 iunie 2012 privind sănătatea reproducerii (art.5) 05.10.2018 332 Retras
Proiectul legii pentru modificarea și completarea articolelor 283 și 343 din Codul fiscal al Republicii Moldova nr.1163-XIII din 24 aprilie 1997 05.10.2018 335 Retras
Proiectul legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Legea cu privire la tineret – art.3'1, 7'1, 12, 19'1; Codul educației – art.4, 136, 140) 05.10.2018 334 Retras
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Republica Armenia
Grupul de prietenie cu Republica Italiană
Adunarea Interparlamentară a Ţărilor Membre ale CSI -
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Declaraţii de avere:

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:

INFORMAȚII PERSONALE 

Data naşterii                7 iunie 1962

Locul naşterii               s. Brăviceni, r Orhei, Republica Moldova

Starea familiară            divorțat


EXPERIENȚĂ PROFESIONALĂ

 

2014 – prezent

Parlamentul Republicii Moldova, deputat, membru al Comisiei economie, buget și finanțe

2013 – 2014

Universitatea de Stat din Sankt-Petersburg, docent catedra Teorie Economică și Politica Economică

2011 – 2013

Institutul de Modernizare a Moldovei, director

2009 – 2011

BC ,,FINCOMBANK”, șef direcției de Credite

2008 – 2009

Biroul Național de Statistică al RM, director general

2005 – 2008

Joint programme of Government of Moldova, UNDP and UNICEF, Support to strategic policy formulation, monitoring and evaluation in the Republic of Moldova, Consultant național pe monitorizarea și evaluarea situației macroeconomice și a sectorului financiar;

2003 – 2005

revista “Банки и финансы”, expert financiar

2000 – 2003

BC,,BUSINESSBANCA”, Prim-Vicepreședinte Consiliul de Administrație

1993 – 2000

Banca Națională a Moldovei, șef adjunct al direcției  Politică monetară și Cercetări , membrul al Consiliului de Administrație, director executiv al BNM, director al departamentului Politică monetară și Cercetări

1989

Institutul Agricol din Chișinău, profesor catedrei Economie Politică

1984 - 1986

Institutul Agricol din Chișinău, profesor catedrei Economie Politică

 

STUDII/STAGII

Aprilie 1994

Joint Vienna Institute, diplomă

Iulie-august 1994

Joint Vienna Institute, diplomă

Martie  1995

Bank of England, Centre for Central banking studies, diplomă

Septembrie 1996

Joint Vienna Institute, diplomă

1986 - 1989

Universitatea de Stat din Sankt-Petersburg, doctor în științe economice

1979 - 1984

Universitatea de Stat din Sankt-Petersburg, facultatea de economie, economist și profesor economie politică

 

 

Date de contact:

 

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
19 august 2019
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"