Vizite și informare
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Balan Ion

Balan Ion

Deputat


Formaţiunea politică: Fracțiunea Partidului Democrat din Moldova
Comisia permanentă: Comisia agricultură şi industrie alimentară
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii pentru completarea Legii nr.209 din 29 iulie 2016 privind deșeurile (Anexa nr.7) 13.07.2018 256 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii cu privire la principiile de subvenționare a produselor agricoli nr.276 din 16.12.2016 (art.1, 3, 10, ș.a.) 10.07.2018 242 Examinare
Proiectul legii cu privire la cimitire și serviciile funerare 31.05.2018 177 Examinare
Proiectul legii pentru completarea Legii cadastrului bunurilor imobile nr.1543-XIII din 25 februarie 1998 (art.55'1) 26.04.2018 132 Adoptare
Proiectul legii pentru completarea articolului 4 din Legea privind prețul normativ și modul de vînzare- cumpărare a pămîntului nr.1308-XIII din 25 iulie 1997 26.04.2018 133 Examinare

Întrebări/Înterpelări

Obiectul sesizării Şedinţa plenară Organul/Instituţia Mod de răspuns
Referitor la modalitatea de calculare a compensaţiilor unice pentru perioada rece a anului Şedinţa plenară din 24.11.2011 Guvernul RM În scris
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Adunarea Parlamentară a Francofoniei -
Adunarea Parlamentară a Republicii Moldova şi a Republicii Polonia -
Comisia Comună pentru Integrare Europeană dintre Parlamentul Republicii Moldova şi Parlamentul României -
Comisia Interparlamentară de Cooperare între Parlamentul Republicii Moldova şi Adunarea Federală a Federaţiei Ruse -
Comitetul Parlamentar de Asociere Republica Moldova – Uniunea Europeană <p>-</p>
Declaraţii de avere:

 Declaraţia pe anul 2009

 Declaraţia pe anul 2010

 Declaraţia pe anul 2011

 Declaraţia pe anul 2012

 Declaraţia pe anul 2013

 Declarația pe anul 2014

 

Curriculum Vitae:

Născut la 1 mai 1962, în satul Lingura, r-nul Cantemir

1979–1981 –  Sovhozul-tehnicum de viticultură;

1981–1986 –  Institutul agricol „M. V. Frunze” din Chişinău;

1999–2001 –  Academia de Administrare Publică pe lîngă Guvernul Republicii Moldova.

Profesii: agronom, manager în administraţia publică.

1986-1989 –  agronom pentru plantaţiile de cîmp la Gospodăria agricolă „G.Kotovschi”;

1989-1992 –  agronom-şef la Gospodăria agricolă „G. Kotovschi”;

Din 1993 – director la FPC „Podgoreni” SRL.

Din 2007 –  membru, apoi vicepreşedinte al PLDM;

Din 1989 – consilier raional în Cantemir.

2000 – ordinul „Meritul Civic”;

2006 – ordinul „Cuviosul Paisie Velicicovski” de gradul II, pentru activitatea spre binele Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Limbi vorbite: româna, rusa.

Date de contact:

 E-mail

Declaraţii
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"