Vizite și informare
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Dodon Igor

Dodon Igor

Deputat


Formaţiunea politică:
Comisia permanentă: Comisia economie, buget şi finanţe
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Moțiune de cenzură împotriva Guvernului RM 27.09.2016 385 Respins
Moțiune de cenzură împotriva Guvernului Republicii Moldova 21.07.2016 331 Respins
Moțiune simplă asupra activității domnului Vasile Bîtca, Ministrul Dezvoltării Regionale și Construcțiilor al Republicii Moldova 15.07.2016 320 Respins
Moțiune simplă asupra activității dlui Vladimir Cebotari, ministrul justiției 01.07.2016 300 Respins
Moțiune simplă asupra activității doamnei Stela Grigoraș, Ministrul Muncii, Protecției Sociale și Familiei al Republicii Moldova 23.06.2016 282 Respins
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Adunarea Parlamentară a Cooperării Economice la Marea Neagră -
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Japonia Grupul de prietenie cu Japonia
Grupul de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord Grupul de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord
Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan
Declaraţii de avere:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declarația pe anul 2013

Declaraţia la validarea mandatului

Declaratia pe anul 2014

 

Curriculum Vitae:

Date personale

Data naşterii: 18 februarie 1975.

 

Experienţă de lucru:

29 iulie 2009 – prezent

Depuat in Parlamentul Republicii Moldova Legistratura a XVIII

Membrul Biroului Permanent al Parlamentului

Membrul Comisiei parlamentare economie, buget si finanţe

Membrul Fractiunei PCRM

05 aprilie 2009 – 29 iulie 2009

Depuat in Parlamentul Republicii Moldova Legistratura a XVII

Prim-viceprim-ministru, ministru al economiei şi comerţului

31 martie 2008 – 11 septembrie 2009

Guvernul Republicii Moldova

Prim-viceprim-ministru, ministru al economiei şi comerţului

Numit prin Decretului Preşedintelui Republicii Moldova nr. 1592-IV  din  31.03.2008 de numire a Guvernului.

Preşedinte al Consiliului de Administrare al Casei Naţionale de Asigurări Sociale

 

            18 septembrie 2006 – 20 martie 2008

Ministerul Economiei şi Comerţului

Ministru

Numit prin Decretul Preşedintelui Republicii Moldova nr. 764-IV  din  18.09.2006 privind numirea domnului Igor DODON în funcţia de ministru al economiei şi comerţului.

Guvernator al Băncii Europene pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare din partea Republicii Moldova (noiembrie 2006 – 2009)  

Membru al Consiliului de experţi de pe lîngă Comisia Naţională a Pieţei Financiare (anterior Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare)

            Conform Hotărîrii nr. 56/4 din 15.11.2007 (modificat 31.01.2008, în vigoare)

Vicepreşedinte al Consiliului de coordonare a activităţii delegaţiilor RM în cadrul Consiliului  Economic şi Social al ONU şi structurilor sale subsidiare

            Conform HG nr. 263  din  07.03.2008

Membru al Consiliului Suprem de Securitate

            Conform Decretului Preşedintelui RM nr. 1402-IV  din  30.11.2007 (abrogat 07.04.2008)

Membru al Consiliului naţional pentru decernarea Premiului de Stat

            Conform Decretului Preşedintelui RM nr. 1347-IV  din  23.10.2007 (în vigoare)

Membru al Consiliului pentru statistică

            Conform Hotărîrii nr. 532  din  15.05.2007 (modificat 09.08.2007, în vigoare)

Membru al Consiliului Economic al Comunităţii Statelor Independente

            Conform Hotărîrii nr. 1166  din  11.10.2006

 

            18 mai 2005 – 18 septembrie 2006

Ministerul Economiei si Comerţului

Viceministru

Numit prin Hotărîrea Guvernului nr. 436  din  18.05.2005.

Preşedinte al consiliului de administrare „Moldtelecom” SA.

Preşedinte al consiliului de administrare al Centrului Internaţional de Investiţii „MoldExpo” SA.

Membru al Consiliului de experţi de pe lîngă Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare

Conform Hotărîrii nr. 38/9  din  29.09.2005 / Hotărîrea nr.62/6 din 16.11.2006 (abrogat 15.10.2007)

Vicepreşedinte al Consiliului coordonator în domeniul protecţiei consumatorului

            Conform Hotărîrii Guvernului nr. 773 din 06.07.2006

 

martie 2004 - mai 2005

Membru al Comisiei de Arbitraj al Bursei de Valori

 

noiembrie 2001- mai 2005

“Depozitarul Naţional de Valori Mobiliare al Moldovei” SA

Preşedinte

Membru al Consiliului de directori

 

septembrie 2002 - mai 2005

“Bursa Universală de Mărfuri a Moldovei” SRL

Preşedinte

Membru al Comitetului de bursă

 

februarie 2003 - mai 2005

Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare a Moldovei

Membru al Consiliului de experţi de pe lîngă Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare

 

iulie 1997- noiembrie 2001

“Bursa de Valori a Moldovei” SA

Specialist superior al Departamentului Clearing

Specialist superior al Departamentului Listing

Administrator al Sistemelor Electronice de Negocieri

Director al Departamentului Marketing, Listing si Cotare

 

Activitate Ştiinţifică:

Academia de Studii Economice din Moldova

Catedra Bănci şi Burse de Valori

Doctor în ştiinţe economice

 

Institutul de Economie, Finanţe şi Statistică (IEFS)

Cercetător ştiinţific coordonator IEFS (2006-prezent)

 

Lucrări Ştiinţifice:

Articole ştiinţifice în revistele ştiinţifice.

Programe pentru disciplinele de specialitate în cadrul ULIM şi IMI.

Redactor al Buletinului Informativ “Bursa de Valori a Moldovei”

Buletinul bursier al Bursei Universale de Mărfuri “Bursa – cotări bursiere”

 

Experienţa pedagogică:

Academia de Studii Economice din Moldova

Catedra Bănci şi Burse de Valori

Lector asistent

 

Universitatea Liberă Internaţională din Moldova (ULIM)

Catedra Bănci şi Burse de Valori

Lector superior

Membru al Comisiilor la examenul de licenţă

 

Institutul Internaţional de Management

Catedra Finanţe

Lector superior

Membru al Comisiilor la examenul de licenţă

 

Studiile:

Universitatea Agricolă de Stat din Moldova

Facultatea de Economie

Academia de Studii Economice din Moldova

Facultatea de Management

Institutul Internaţional de Management

Facultatea de Drept in Economie

 

Cunoaşterea limbilor de circulaţie internaţională:

Engleza / Franceza  / Rusa

 

Starea civilă:

Căsătorit, doi copii.

 

 

 

 

 

 

Date de contact:

 E-mail

Declaraţii
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
17 noiembrie 2018
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"