Vizite și informare
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Petrenco Grigore

Petrenco Grigore

Deputat


Formaţiunea politică: Fracţiunea Parlamentară a Partidului Comuniştilor din Republica Moldova
Comisia permanentă: Comisia politică externă şi integrare europeană
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii pentru completarea articolului 11 din Legea nr.764-XV din 27.12.2001 privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova 15.05.2014 181 Retras
Moțiune de cenzură asupra activității Guvernului 28.03.2014 134 Respins
Proiectul legii privind modificarea și completarea Codului audiovizualului nr.260 din 27.07.2006 (art.29, 42, 66, ș.a.) 20.01.2014 11 Retras
Proiectul hotărîrii privind formarea unui grup de lucru 06.12.2013 506 Retras
Moțiune de cenzură asupra activității Guvernului 05.12.2013 501 Examinare

Declaraţii

Şedinţa plenară Titlu Declaraţie
Şedinţa plenară din 03.07.2014
Şedinţa plenară din 29.11.2012
Şedinţa plenară din 15.11.2012

Întrebări/Înterpelări

Obiectul sesizării Şedinţa plenară Organul/Instituţia Mod de răspuns
Prezentarea unei informaţii referitor la acţiunile întreprinse întru executarea Legii nr.42 cu privire la modificarea anexei la Legea nr.451-XV din 30 iulie 2001 privind reglementarea prin licenţiere Şedinţa plenară din 24.11.2011 Guvernul RM În scris
Prezentarea unei informaţii referitor la executarea Hotărîrii Parlamentului nr.197 cu privire la activitatea unor autorităţi ale statului Şedinţa plenară din 03.11.2011 Prim-ministrul Republicii Moldova De la tribuna parlamentului
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Grupul de prietenie cu Canada Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Georgia Grupul de prietenie cu Georgia
Grupul de prietenie cu Japonia Grupul de prietenie cu Japonia
Declaraţii de avere:

 Declaraţia pe anul 2009

 Declaraţia pe anul 2010

 Declaraţia pe anul 2011

 Declaraţia pe anul 2012

 Declaraţia pe anul 2013

Curriculum Vitae:

Născut la 17 ianuarie 1980, în municipiul Chişinău.

 

Studii:

facultăţile de management şi finanţe ale Academiei de Studii Economice din Moldova; este licenţiat în economie la specialităţile management, bănci şi burse de valori.

 Activitate profesională:

2003-2004 : asistent monitorizare-evaluare al Secretariatului permanent pe lîngă Consiliului naţional pentru protecţia drepturilor copilului;

2005-2009 : deputat în Parlamentul Republicii Moldova;

Din 2009 – deputat în Parlamentul Republicii Moldova.

În cadrul Parlamentului a deţinut funcţiile de vicepreşedinte al Comisiei pentru politică externă şi integrare europeană şi de vicepreşedinte.

 

Activitate social-politică:

1997-2002 : fondator şi preşedinte al Asociaţiei studenţilor în economie şi management din Moldova;

2003-2007 : prim-secretar al Uniunii Tineretului Comunist din Moldova.

 

Cunoaşterea limbilor: româna, rusa, engleza.

Date de contact:

 E-mail

Declaraţii
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
16 decembrie 2018
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"