Vizite și informare
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Mocanu Gheorghe

Mocanu Gheorghe

Deputat


Formaţiunea politică: Grupul Parlamentar Popular European
Comisia permanentă: Comisia economie, buget şi finanţe
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Constituției Republicii Moldova (preambul, art.1, art.8'1) 20.12.2017 393 Examinare
Proiectul hotărîrii pentru completarea punctului I din Hotărîrea Parlamentului nr.433-XII din 26 decembrie 1990 cu privire la zilele comemorative, zilele de sărbătoare și la zilele de odihnă în Republica Moldova 07.12.2017 376 Examinare
Proiectul legii privind completarea articolului 15 din Legea presei nr.243 din 26 octombrie 1994 13.11.2017 350 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea articolului 13 din Constituția Republicii Moldova 02.11.2017 339 Examinare
Proiectul legii privind modificarea și completarea Codului educației nr.152 din 17 iulie 2014 (art.15, 79, 104, ș.a.) 25.05.2017 164 Examinare
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Comisia Comună pentru Integrare Europeană dintre Parlamentul Republicii Moldova şi Parlamentul României -
Comitetul Parlamentar de Asociere Republica Moldova – Uniunea Europeană -
Grupul de prietenie cu Canada Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Georgia Grupul de prietenie cu Georgia
Grupul de prietenie cu Regatul Belgiei Grupul de prietenie cu Regatul Belgiei
Declaraţii de avere:

 Declaraţia pe anul 2010

 Declaraţia pe anul 2011

 Declaraţia pe anul 2012

 Declarație pe anul 2013

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:
Gheorghe Mocanu este deputat în al doilea mandat și este membru al Comisiei parlamentare Economie, Buget si Finanțe, precum și membru supleant al Comisiei Securitate, Ordine publică și Apărare. Anterior acesta a lucrat în cadrul Guvernului Republicii Moldova conducând Departamentul de Administrație Publică Locală.
 
Înainte de implicarea în sectorul public acesta a inițiat si condus mai multe proiecte private atât în sectorul NGO, cât și în cel antreprenorial.
 
Gheorghe Mocanu este absolvent al Facultății de Economie și Administrare a Afacerilor al Universitații Al.I.Cuza din Iași, România și este absolvent al programului de masterat în Management financiar-bancar. Acesta a participat la un șir de stagii de perfecționare și programe internationale organizate de Open World Leadership Center, George C. Marshall European Center for Security Studies, Parlamentul European, Departamentul de Relatii Internationale Chinez, Bundestagul german s.a.
Date de contact:

 E-mail

Declaraţii
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
20 ianuarie 2018
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"