Vizite și informare
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Brega Gheorghe

Brega Gheorghe

Deputat


Formaţiunea politică:
Comisia permanentă: Comisia protecţie socială, sănătate şi familie
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii pentru completarea art.295 din Codul fiscal al Republicii Moldova 14.07.2015 279 Retras
Proiectul hotărîrii privind constituirea Comisiei de anchetă pentru investigarea cauzelor neprezentării, în termen, pentru depozitare în Arhiva Parlamentului ale tuturor materialelor documentare și al Raportului Comisiei de anchetă pentru examinarea.. 09.07.2015 277 Retras
Proiectul legii pentru completarea art.295 din Codul fiscal al Republicii Moldova 09.07.2015 278 Retras
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii cu privire la exercitarea profesiunii de medic nr.264-XVI din 27.10.2005 (art.4, 41, 5, ș.a.) 09.06.2015 244 Adoptare
Proiectul legii pentru modificarea Codului vamal al Republicii Moldova nr.1149 din 20.07.2000 (art.93, 94, 95, 97) 30.04.2015 168 Retras

Declaraţii

Şedinţa plenară Titlu Declaraţie
Şedinţa plenară din 24.11.2011

Întrebări/Înterpelări

Obiectul sesizării Şedinţa plenară Organul/Instituţia Mod de răspuns
Referitor la activitatea Agenţiei Medicamentului Şedinţa plenară din 03.11.2011 Minsiterul Sănătăţii, Agenţia medicamentului De la tribuna parlamentului
Cu privire la prezentarea unei informaţii referitor la activitatea canalului NIT Şedinţa plenară din 13.10.2011 Consiliul Coordonator al Audiovizualului De la tribuna parlamentului
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Adunarea Interparlamentară a Ţărilor Membre ale CSI -
Adunarea Parlamentară a Francofoniei -
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Georgia Grupul de prietenie cu Georgia
Grupul de prietenie cu Regatul Belgiei Grupul de prietenie cu Regatul Belgiei
Declaraţii de avere:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:

 

Deputat, fracţiunea PL
 
Născut la 28 septembrie 1951, în satul Drepcăuţi, raionul Briceni.
 
Studii:
1958-1968 – şcoala medie din satul Drepcăuţi;
1968-1974 – Institutul de Stat de Medicină din Chişinău.
 
Activitate profesională:
1972-1974 – asistent medical la Spitalul de urgenţă din Chişinău;
1974-1976 – medic internist şi medic-chirurg urolog la Spitalul Clinic Municipal nr.1 din Chişinău;
1976-1978 – medic urolog la Spitalul Clinic Municipal nr.2 din Chişinău;
1978-1983 – medic oncolog-urolog la Policlinica Institutului Oncologic din Republica Moldova;
1983-1989 – medic oncolog-urolog în secţia de procto-urologie a Institutului Oncologic din Republica Moldova;
1989-2004 – şef al secţiei urologie din cadrul Institutului Oncologic din Republica Moldova;
2004-2009 – medic chirurg-urolog la Centrul Sănătăţii Familiei “Galaxia”;
Din 2009 – deputat în Parlamentul Republicii Moldova.
 
Date de contact:

 E-mail

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"