Visiting and information
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Accreditation of journalists in Parliament

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Brega Gheorghe

Brega Gheorghe

Depute


Political party:
Permanent Committee: Committee for social protection, health and family
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiectul legii pentru completarea art.295 din Codul fiscal al Republicii Moldova 7/14/2015 279 Retracted
Proiectul hotărîrii privind constituirea Comisiei de anchetă pentru investigarea cauzelor neprezentării, în termen, pentru depozitare în Arhiva Parlamentului ale tuturor materialelor documentare și al Raportului Comisiei de anchetă pentru examinarea.. 7/9/2015 277 Retracted
Proiectul legii pentru completarea art.295 din Codul fiscal al Republicii Moldova 7/9/2015 278 Retracted
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii cu privire la exercitarea profesiunii de medic nr.264-XVI din 27.10.2005 (art.4, 41, 5, ș.a.) 6/9/2015 244 Approving
Proiectul legii pentru modificarea Codului vamal al Republicii Moldova nr.1149 din 20.07.2000 (art.93, 94, 95, 97) 4/30/2015 168 Retracted

Declarations

Plenary Sittings Declaration Title
Şedinţa plenară din 24.11.2011

Questions/Interpellations

Sesization object Plenary Sittings Authority/Institution Answer method
Referitor la activitatea Agenţiei Medicamentului Şedinţa plenară din 03.11.2011 Minsiterul Sănătăţii, Agenţia medicamentului From tribune
Cu privire la prezentarea unei informaţii referitor la activitatea canalului NIT Şedinţa plenară din 13.10.2011 Consiliul Coordonator al Audiovizualului From tribune
Parliament Diplomacy activity [View ALL]
Delegation/Friend Group Name Description
Inter-Parliamentary Assembly of CIS -
Parliamentary Assembly of the Francophonie -
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Georgia Grupul de prietenie cu Georgia
Grupul de prietenie cu Regatul Belgiei Grupul de prietenie cu Regatul Belgiei
wealth declaration:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:

 

Deputat, fracţiunea PL
 
Născut la 28 septembrie 1951, în satul Drepcăuţi, raionul Briceni.
 
Studii:
1958-1968 – şcoala medie din satul Drepcăuţi;
1968-1974 – Institutul de Stat de Medicină din Chişinău.
 
Activitate profesională:
1972-1974 – asistent medical la Spitalul de urgenţă din Chişinău;
1974-1976 – medic internist şi medic-chirurg urolog la Spitalul Clinic Municipal nr.1 din Chişinău;
1976-1978 – medic urolog la Spitalul Clinic Municipal nr.2 din Chişinău;
1978-1983 – medic oncolog-urolog la Policlinica Institutului Oncologic din Republica Moldova;
1983-1989 – medic oncolog-urolog în secţia de procto-urologie a Institutului Oncologic din Republica Moldova;
1989-2004 – şef al secţiei urologie din cadrul Institutului Oncologic din Republica Moldova;
2004-2009 – medic chirurg-urolog la Centrul Sănătăţii Familiei “Galaxia”;
Din 2009 – deputat în Parlamentul Republicii Moldova.
 
Contact details:

 E-mail

Declarations
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe