Integritatea este Libertate

Integritatea este Libertate

Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

Vizite și informare

Buletin Parlament Info

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Ciobanu Maria

Ciobanu Maria

Deputat


Formaţiunea politică: Fracțiunea Partidului Liberal Democrat din Moldova
Comisia permanentă: Comisia cultură, educaţie, cercetare, tineret, sport şi mass-media
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul hotărîrii privind dispunerea elaborării proiectului de modificare și completare a unor acte legislative 04.10.2017 298 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea Codului de executare al RM nr.443-XV din 24.12.2004 (art.63, 64) 19.06.2017 200 Examinare
Proiectul hotărîrii pentru modificarea Hotărîrii Parlamentului nr.46 din 24 martie 2017 privind crearea unei Comisii speciale pentru elaborarea și aprobarea pachetului de modificări legislative în domeniul prevenirii suicidului (art.5) 24.05.2017 161 Adoptare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.1260 din 19.07.2002 cu privire la avocatură (art.11, 18, 20) 24.03.2017 88 Examinare
Proiectul hotărîrii pentru completarea punctului 1 litera a) din Hotărîrea Parlamentului nr.433-XII din 26 decembrie 1990 cu privire la zilele comemorative, zilele de sărbătoare și la zilele de odihnă în Republica Moldova 21.03.2017 72 Examinare

Declaraţii

Şedinţa plenară Titlu Declaraţie
Şedinţa plenară din 27.06.2013
Şedinţa plenară din 18.04.2013
Şedinţa plenară din 15.11.2012

Întrebări/Înterpelări

Obiectul sesizării Şedinţa plenară Organul/Instituţia Mod de răspuns
Referitor la alocarea ajutoarelor sociale în teritoriu Şedinţa plenară din 03.11.2011 Ministerul Muncii, Protecţiei Sociale şi Familiei În scris
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Adunarea Parlamentară a Francofoniei -
Grupul de prietenie cu Regatul Belgiei Grupul de prietenie cu Regatul Belgiei
Grupul de prietenie cu Regatul Danemarcei Grupul de prietenie cu Regatul Danemarcei
Grupul de prietenie cu Regatul Spaniei Grupul de prietenie cu Regatul Spaniei
Grupul de prietenie cu Republica Armenia Grupul de prietenie cu Republica Armenia
Declaraţii de avere:

 Declaraţia pe anul 2012

 Declaraţia pe anul 2013

 Declarația pe anul 2015

 

Curriculum Vitae:
Date personale:
  
Nume                 Ciobanu
Prenume             Maria
Data nașterii        10 martie 1953
Locul nașterii       Satul Găureni, raionul Nisporeni
 
Studii:
 
Perioada             1972-1977
Instituția             Universitatea de Stat ”Ion Creangă”, Chişinău
 
Experiență profesională:
 
Perioada             1977 - 1979
Locul                  Satul Grozeşti
Instituția             Școala medie
Funcția                Profesoară
 
Perioada             1979 - 1982
Locul                  Satul Selişte
Instituția             Școala medie
Funcția                Director adjunct pentru munca educativă
 
Perioada             1982 - 1987
Locul                  Nisporeni
Instituția             Direcția Generală de Învățământ, Tineret și
                            Sport
 
Funcția                Inspector şcolar
Perioada             1987 - 1988
Locul                  Nisporeni
Instituția             Şcoala medie Nr.1
 
Funcția                Profesoară
 
Perioada             1988 - 1991
Locul                  Nisporeni
Instituția             Gimnaziul Nisporeni
Funcția                Director adjunct

Perioada             1992 - 1994
Locul                  Nisporeni
Instituția             Direcția Generală de Învățământ, Tineret și
                          Sport
Funcția                Director general

 
 
Perioada             1994 - 2007
Locul                  Nisporeni
Instituția             Liceul Teoretic ”Boris Cazacu”
Funcția                Profesoară
 
 
Perioada             2007 - 2010
Locul                  Nisporeni
Instituția             Direcția Generală de Învățământ, Tineret și
                           Sport
Funcția                Director general
 
 
Activitate Politică:
 
Anul                   Funcția
 
2007                  Membru al Partidului Social Liberal
2008                  Membru al Consiliului Organizației Teritoriale
                           a PLDM Nisporeni
2008                  Membru al Consiliului Politic Naţional al PLDM
2010 - prezent  Deputat în Parlamentul Republicii Moldova
 

Distincții:
 
Eminent al învățământului public
 
Limbi vorbite:
 
Româna
Rusa
Franceza
 
Hobby:
 
Lectura
Călătoriile
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

Date de contact:

 E-mail

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
21 octombrie 2017
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"