Vizite și informare
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Abramciuc Veronica

Abramciuc Veronica

Deputat


Formaţiunea politică:
Comisia permanentă: Comisia drepturile omului şi relaţii interetnice
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Codul penal – art.1352, 1353, 1354; Legea cu privire la libertatea de exprimare – art.3) 27.11.2013 482 Retras
Proiectul legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Legea cu privire la ajutorul social - art.7, 8, 151; Legea Fondului republican și a fondurilor locale de susținere socială a populației – art.4, 5; ș.a) 14.11.2012 2695 Retras
Proiectul hotărîrii pentru modificarea și completarea Hotărîrii Parlamentului Republicii Moldova nr.48-XVIII din 29.10.2009 privind domeniile de activitate ale comisiilor permanente ale Parlamentului (art.1) 11.06.2012 1260 Adoptare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Legea cu privire la asociațiile obștești – art.4; Legea privind administrația publică locală – art.29; ș.a.) 29.04.2012 625 Retras
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.93 din 15.07.1998 cu privire la patenta de întreprinzător (art.18, anexa) 06.04.2012 696 Retras

Întrebări/Înterpelări

Obiectul sesizării Şedinţa plenară Organul/Instituţia Mod de răspuns
Cu privire la prezentarea unei informaţii referitoare la repararea clădirii Parlamentului Şedinţa plenară din 13.10.2011 Ministerul Dezvoltării Regionale şi Construcţiilor De la tribuna parlamentului
Declaraţii de avere:

Declaraţia pe venit 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

 

 

Curriculum Vitae:

2
Data, luna, anul naşterii:
05 martie 1958
3.
Locul naşterii
satul Petruşeni, raionul Rîşcani, Republica Moldova
4.
Cetăţenia şi naţionalitatea:
Republica Moldova, moldoveancă
5.
Starea civilă:
Căsătorită
6.
Copii:
 
7.
Studii:
superioare, Universitatea de Stat a Republicii Moldova , facultatea de istorie, specealitatea – istoric, profesor de istorie şi stiinţe sociale
8.
Calificări, specializări
Consilier de Stat al Republicii Moldova de clasa  I gradul I, Membru-corespondent al Academiei Internaţionale Informaţionale de pe lîngă ONU
9.
Dexteritate de muncă
Experienţă de muncă ca conducător a structurilor de stat şi neguvernamentale.Cunoaşterea legislaţiei şi normelor de ţinere a treburilor şi eticii de producere
10
Cunoaşterea computatorului
MS Office, Corel Draw 8, Adobe PageMaker, Adobe Photoshop
11
Cunoaşterea limbilor
Limba maternă- moldovenească,
 limbi străine- rusa-liber, franceza şi portugheza –citesc şi vorbesc
12
Funcţia deţinută
din 05.04.2009 Deputat în Parlamentul Republicii Moldova
13
Date referitor la activitatea de muncă
1975-1978
Universitatea de Stat a Republicii Moldova , facultatea de istorie secţia de zi
1978-1982
Direcţia Arhivelor de pe lîngă Sovietul Miniştrilor RSSM – inspector,  colaborator ştiinţific superior, arhivist de categoria I
1982-1983
Întreprinderea municipală “Apă-Canal” inspector superior, şef de secţie
1983-1986
ŞM № 35 m.Cişinău profesor de istorie, ştiinţe sociale şi drept
1986- 1989
RP.Angola , deplasare de lungă durată pe linia Comitetului de Stat de Colaborare Economică
1989-1995
ŞM №36 m.Cişinău profesor de istorie, ştiinţe sociale şi drept
1995
Primăria mun.Chişinău şef al Direcţiei Relaţii Externe şi protocol
1995-1998
departamentul Relaţiilor Naţionale de pe lîngă Guvernul RM – Director General
1998-2009
Partidul Politic Partidul Socialiştilor din Moldova “ Patria- Rodina” Copreşedinte, Preşedinte

Date de contact:

 E-mail

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de primăvară a Parlamentului
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de primăvară a Parlamentului
Agenda
22 februarie 2019
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"