Vizite și informare
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

Observator European

Integritatea este Libertate

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Stoianoglo Alexandru

Stoianoglo Alexandru

Deputat


Formaţiunea politică: Fracţiunea Parlamentară a Partidului Democrat din Moldova
Comisia permanentă: Comisia securitate naţională, apărare şi ordine publică
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii privind completarea Legii nr.140 din 14.06.2013 privind protecția specială a copiilor aflați în situațiile de risc și a copiilor separați de părinți (art.1, 3, 20'1, 20'2) 16.04.2014 157 Retras
Proiectul hotărîrii cu privire la aprobarea Concepției de reformare a Procuraturii 11.04.2014 149 Adoptat
Proiectul legii pentru modificarea articolului 2 din Legea nr.273-XIII din 09.11.1994 privind actele de identitate din sistemul național de pașapoarte 19.03.2014 111 Adoptat
Proiectul hotărîrii privind sărbătorirea aniversării a 70-a de la eliberarea Republicii Moldova de sub ocupația fascistă 19.03.2014 113 Retras
Proiectul legii privind importul unui autovehicul 14.03.2014 104 Adoptat
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Adunarea Interparlamentară a Ţărilor Membre ale CSI -
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan
Grupul de prietenie cu Republica Belarus Grupul de prietenie cu Republica Belarus
Grupul de prietenie cu Republica Bulgaria Grupul de prietenie cu Republica Bulgaria
Declaraţii de avere:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

 

Curriculum Vitae:

Născut în oraşul Comrat, la 3 iunie 1967


Studii:

1987-1992 – facultatea de drept a Universităţii de Stat din Moldova

Activitate profesională:

1992-1995 – stagiar, ajutor de procuror, procuror de sector, procuror şef de sector în cadrul Procuraturii municipiului Chişinău

1995-2001 – Procuror al Unităţii teritorial-administrative Găgăuzia

2001-2007 – adjunct al Procurorului General al Republicii Moldova

2007-2009 – membru al Uniunii avocaţilor din Moldova

2007-2009 – deţine Biroul individual de avocatură “A. Stoianoglo”



Limbi vorbite: găgăuza, rusa, româna, turca

Date de contact:

 E-mail

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
10 decembrie 2019
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"