Vizite și informare
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Zagorodnîi Anatolie

Zagorodnîi Anatolie

Deputat


Formaţiunea politică: Fracțiunea Partidului Democrat din Moldova
Comisia permanentă: Comisia juridică, numiri şi imunităţi
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Codul civil – art.1245'1; Legea cu privire la ipotecă – art.27) 04.12.2017 367 Examinare
Proiectul legii pentru completarea articolului 4 din Legea nr.131 din 3 iulie 2015 privind achizițiile publice 13.10.2017 310 Examinare
Proiectul hotărîrii pentru aprobarea Declarației Parlamentului Republicii Moldova privind retragerea forțelor militare ruse de pe teritoriul țării 21.07.2017 249 Adoptare
Proiectul hotărîrii privind raportul Comisiei de anchetă privind activitatea Î.S.”Poșta Moldovei” în legătură cu informațiile referitoare la organizarea de către angajații instituției a transportării ilegale, în afara teritoriului Republicii Moldova s.a. 03.05.2017 134 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Codul electoral – art.1, 22, 26, ș.a.; Legea despre statutul deputatului în Parlament – art.2) 14.03.2017 60 Adoptat
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Adunarea Interparlamentară a Ţărilor Membre ale CSI -
Adunarea Parlamentară a Parteneriatului Estic (EURONEST) -
Grupul de prietenie cu Canada Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Declaraţii de avere:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

Declaratia pe anul 2014

Curriculum Vitae:
Născut la 22 iunie 1973  în satul Putineşti, raionul Floreşti
 
Studii: Universitatea din Craiova, România
Profesia: jurist
Activitate profesională: ajutor de procuror în mun. Bălţi, oraşul Floreşti, şef al Direcţiei juridice din cadrul prefecturii judeţului Lăpuşna, specialist principal al preşedintelui raionului Hînceşti, şef al oficiului teritorial Hînceşti al Cancelariei de Stat
 
Activitate parlamentară: din 6 martie 2005 – deputat în Parlament, secretar al Comisiei juridice, pentru numiri şi imunităţi, preşedinte al acestei Comisii şi din septembrie 2009 vicepreşedinte  al Comisiei juridice, numiri şi imunităţi.
 
Activitate politică: membru al Fracţiunii PCRM.
 
Date de contact:

 E-mail

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"