Vizite și informare
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Ghimpu Mihai

Ghimpu Mihai

Deputat


Formaţiunea politică: Fracțiunea Partidului Liberal
Comisia permanentă: Comisia politică externă şi integrare europeană
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii privind modificarea și completarea Legii privind finanțele publice locale nr.397 din 16.10.2003 (art.5) 23.04.2018 124 Examinare
Proiectul legii privind Declarația de Unire a Republicii Moldova cu România 13.03.2018 81 Examinare
Proiectul hotărîrii privind constituirea unei comisii de anchetă care să examineze etapa și nivelul de implementare a reformelor asumate în temeiul Acordului de Asociere și în conformitate cu Agenda revizuită de asociere, care stabilește 13 priorități s.a 01.03.2018 60 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.105 din 13.03.2003 privind protecția consumatorilor (art.1, 13, 19, ș.a.) 23.02.2018 55 Examinare
Proiectul hotărîrii cu privire la denunțarea Acordului de constituire a Comunității Statelor Independente 02.01.2018 5 Examinare
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei <p>-</p>
Adunarea Parlamentară a OTAN -
Comitetul Parlamentar de Asociere Republica Moldova – Uniunea Europeană -
Grupul de prietenie cu Republica Federală Germania Grupul de prietenie cu Republica Federală Germania
Grupul de prietenie cu Republica Slovenia Grupul de prietenie cu Republica Slovenia
Declaraţii de avere:

 Declaraţia pe anul 2009

 Declaraţia pe anul 2010

 Declaraţia pe anul 2011

 Declaraţia pe anul 2012

 Declarația pe anul 2013

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:
Născut la 19 noiembrie 1951, comuna Coloniţa, municipiul Chişinău
 
Studii:
  • Şcoala Medie nr. 1 din Chişinău (actualmente Liceul Teoretic Româno-Francez “Gheorghe Asachi”)
  • Facultatea de Drept a Universităţii de Stat din Chişinău
 
Activitatea profesională:
  • 1978 - 1990    jurist, şef al secţiei juridice la diferite întreprinderi de stat din Chişinău
  • 1984 - 1985    judecător la Judecătoria sectorului Râşcani, municipiul Chişinău
  • 1990 - 1994    deputat în Parlamentul Republicii Moldova, vicepreşedinte al Comisiei juridice, numiri şi imunităţi;
  • 1992 -1993    preşedinte interimar al Comisiei juridice, numiri şi imunităţi
  • 1993 - 1994    membru al delegaţiei parlamentare a Republicii Moldova la Adunarea Parlamentară a Cooperării economice la Marea Neagră
  • 1994-1998     deputat în Parlamentul Republicii Moldova, membru al Comisiei pentru drepturile omului
  • 1995 - 1998    membru al delegaţiei parlamentare a Republicii Moldova la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei
  • 1998 - 2009    avocat, fondator şi şef al biroului asociat de avocaţi “Credo” 
  • 2007 - 2009    consilier în Consiliul Municipal Chişinău, preşedinte al Fracţiunii PL în Consiliul Municipal Chişinău
  • 2007 - 2008    preşedinte al Consiliului Municipal Chişinău
  • aprilie 2009 - prezent, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
  • 28 august 2009 - 28 decembrie 2010, preşedinte al Parlamentului Republicii Moldova
  • 11 septembrie 2009 - 28 decembrie 2010, preşedinte interimar al Republicii Moldova 
 
Activitatea social-politică:
  • 1988   co-fondator al Mişcării democratice – Frontul Popular din Moldova (FPM), Preşedinte al Comitetului Executiv al FPM
  • 1993   co-fondator al Congresului Intelectualităţii, vicepreşedinte şi secretar executiv al Congresului Intelectualităţii (Partidul Forţelor Democratice)
  • 1998 – prezent, preşedintele Partidului Liberal
  • 2010 – co-fondator al Forumului parlamentar al Comunităţii Democraţiilor (Vilnius, Lituania)
 
Starea civilă: căsătorit
Limbi vorbite: româna, rusa
 
Distincţii:
Ordinul Naţional “Steaua României” în grad de Colan
Ordinul “Sfîntul Gheorghe” Mitropolia Basarabiei
Medalia “Meritul Civic"
Date de contact:

 E-mail

Declaraţii
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
19 iunie 2018
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"