Визиты и информация
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
 
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Аккредитация журналистов в парламенте



 

Европейский обозреватель

Integritatea este Libertate

Парламентаризм в Республике Молдова
Государственные власти и учреждения
 
Обращения граждан
Структура > Депутаты
Депутаты
Munteanu Valeriu

Munteanu Valeriu

Депутат


Политическое образование: Fracţiunea Parlamentară a Partidului Liberal Reformator
Постоянная комисия: Комиссия по публичному управлению, экологии и развитию территорий
Activitate parlamentara RU

Проекты законодательных инициатив [Смотреть все]

Наименование проекта Дата регистрации Номер регистрации Стадия
Proiectul legii privind modificarea articolului 24 din Legea nr.64-XII din 31.05.1990 cu privire la Guvern 28.07.2015 294 Approved ru
Proiectul legii pentru modificarea Codului vamal al Republicii Moldova nr.1149 din 20.07.2000 (art.93, 94, 95, 97) 30.04.2015 168 Retracted ru
Proiectul legii pentru completarea Anexei Legii nr.121-XVI din 04.05.2007 privind administrarea și deetatizarea proprietății publice 27.04.2015 161 Approved ru
Proiectul legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Legea cu privire la comerțul interior – art.20'1; Codul contravențional – art.273, 408) 27.04.2015 162 Retracted ru
Proiectul hotărîrii privind constituirea Comisiei de anchetă pentru examinarea și stabilirea legalității și valabilității actelor de studii ale Prim-ministrului Republicii Moldova, domnul Chiril Gaburici 17.04.2015 150 Retracted ru

Заявления

Пленарное заседание Titlu Declaratie RU
Şedinţa plenară din 01.12.2011
Activitate de diplomatie parlamentara RU [Смотреть все]
Denumire Delegatie/Grup RU Descriere RU
Adunarea Interparlamentară a Ţărilor Membre ale CSI -
Adunarea Parlamentară a Cooperării Economice la Marea Neagră -
Adunarea Parlamentară a Francofoniei -
Grupul de prietenie cu Georgia Grupul de prietenie cu Georgia
Grupul de prietenie cu Regatul Belgiei Grupul de prietenie cu Regatul Belgiei
Declaratii de avere RU:

Declaraţia pe anul 2009 

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declarația pe anul 2013

Declarația pe anul 2014

 

Curriculum Vitae RU:

Născut la 28 decembrie 1980, în satul Floreni, raionul Anenii Noi.

Studii:
1988 – 1996 Gimnaziul, com. Floreni, raionul Anenii Noi;
1996 – 1999 Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, mun. Chişinău (BAC);
1999– 2003 Universitatea „Valahia”, mun. Târgovişte, jud. Dâmboviţa,
România, Facultatea de Ştiinţe Juridice, licenţiat în drept ;
2000 – 2003 Preşedintele Ligii Studenţilor străini din Universitatea „Valahia” Târgovişte;
2011 – Universitatea de Stat Bucureşti, Masterat, Facultatea “Sociologie şi Asistenţă socială” -“Studii de securitate”.
2011 – Institutul European de Studii politice din Moldova
2011 – Universitatea de vară „Etică şi politică” , Strasbourg, Franţa
Experienţă profesională
• 2003 - 2007 - Asociaţia Presei Electronice (APEL), jurist;
• 1 iulie 2004 - 1 aprilie 2007 – Întreprinderea Municipală Postul de Radio „Antena C”, consilier juridic;
• aprilie 2005 - iunie 2007 - Asociaţia Obştească „Tinereţe-Floare” Floreni, Anenii Noi, preşedinte;
• ianuarie-octombrie 2006 - ÎM Postul de Radio „Antena C”, redactorul emisiunii “Carnet juridic”;
• noiembrie 2005 - noiembrie 2006 Fundaţia SOROS Moldova, directorul proiectului „Crearea Centrului Comunitar de Acces la Informaţie şi Instruire Floreni”;
• noiembrie 2005 – iunie 2007 - Corpul Păcii (SUA), director de proiect „Parteneriat între A.O. „Tinereţe-Floare” şi voluntarul Corpului Păcii Caroline Klein (Huston, SUA)”;
• aprilie 2005 – iunie 2007 – A. O. „Tinereţe-Floare”, manager proiecte sociale realizate cu suportul donatorilor,
• octombrie 2006 – aprilie 2007 - Asociaţia Presei Electronice (APEL), expert legislaţie, în cadrul proiectului finanţat de Ambasada SUA în R.M. „Emisiunea Spiritul Legilor”;
• 3 iunie 2007 – 3 noiembrie- primar al satului Floreni, r-nul Anenii Noi
• februarie 2008 – noiembrie 2009 – presedinte al Asociatiei Primarilor din r-nul Anenii Noi
• 3 noiembrie 2009 – prezent – deputat in Parlamentul R.Moldova (Partidul Liberal), Secretarul Fracţiunii Partidului Liberal.
Experienţă politică
Septembrie 2008 – septembrie 2010 – membru Biroul Permanent PL
Septembrie 2010 – prezent – vice- preşedinte PL
Mai – iunie 2010 – Consilier Raional Anenii Noi

Nivelul de cunostere a limbilor

L. Română limba materna
L. Engleză incepator
L. Franceză bine
L. Spaniolă bine
L. Rusă foarte bine
Abilităţi:
Cunoştinţe operare PC: WORD; EXCELL; INTERNET;
Calităţi profesionale: responsabilitate, perseverenţă, corectitudine, ambiţie, sârguinţă;

Hobby-uri:
Administrare locală, literatura universală, muzica populara, călătorii, sport;

Distinctii:
Ordinul „Cuviosul Paisie Velicicovscki de gradul II”

 

Контактные данные:

 Telefon fix : 268 420

 E-mail

Заявления
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Календарь
<Ноябрь 2020 г.>
ПнВтСрЧтПтСбВс
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
29 ноября 2020 г.
На выбранную дату нет ни одной записи
Принятые законодательные акты
 
   Разработка веб-страницы Парламента Республики Молдова была проведена благодаря «Программе поддержки демократии», финансируемой Европейским Союзом и осуществляемой Советом Европы