Визиты и информация
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
 
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Аккредитация журналистов в парламенте



 

Европейский обозреватель

Integritatea este Libertate

Парламентаризм в Республике Молдова
Государственные власти и учреждения
 
Обращения граждан
Структура > Депутаты
Депутаты
Ghileţchi Valeriu

Ghileţchi Valeriu

Вице-председатель Парламента РМ


Ales Vicepreşedinte RU:
Политическое образование: Grupul Parlamentar Popular European
Постоянная комисия: Комиссия по внешней политике и европейской интеграции
Activitate parlamentara RU

Проекты законодательных инициатив [Смотреть все]

Наименование проекта Дата регистрации Номер регистрации Стадия
Proiectul legii privind modificarea și completarea unor acte legislative (Legea privind regimul străinilor – art.8, 9, 10, Anexa; Legea cu privire la prevenirea și combaterea spălării banilor și finanțării terorismului – art.33, 34; ș.a.) 26.07.2018 289 Retracted ru
Proiectul de hotărîre cu privire la efectuarea unei analize ample, evaluări și expertize a legislației electorale care a stat la baza invalidării alegerilor locale noi în municipiul Chișinău 11.07.2018 246 Approving ru
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.130 din 08.06.2012 privind regimul armelor și al munițiilor cu destinație civilă (art.2, 12, 20, ș.a.) 24.05.2018 164 Approved ru
Proiectul legii privind modificarea și completarea unor acte legislative (Legea privind siguranța traficului rutier – art.2, 33, 36; Codul contravențional – art.238, 241'1, 241'2, 245) 03.05.2018 139 Approved ru
Proiectul legii pentru completarea Legii cadastrului bunurilor imobile nr.1543-XIII din 25 februarie 1998 (art.55'1) 26.04.2018 132 Approved ru

Заявления

Пленарное заседание Titlu Declaratie RU
Сontinuarea ședinței din 15 mai 2014; Şedinţa plenară din 16.05.2014
Şedinţa plenară din 16.05.2013
Şedinţa plenară din 11.05.2012
Activitate diplomatica RU

Официальные визиты [Смотреть все]

Официальные визиты Дата
Participarea la ședința Comisiei de Monitorizare a APCE. 05.03.2019 - 07.03.2019
Participarea la Sesiunea de iarnă a Adunării Parlamentarea a Consiliului Europei (APCE) 20.01.2019 - 23.01.2019
Participarea la cel de-al 21-lea Dejun European cu Rugăciune din cadrul Parlamentului European 04.12.2018 - 06.12.2018
Participarea la Ședința Comisiei de monitorizare a APCE 15.11.2018 - 17.11.2018
Participarea la Sesiunea de toamnă a APCE. 07.10.2018 - 13.10.2018
Activitate de diplomatie parlamentara RU [Смотреть все]
Denumire Delegatie/Grup RU Descriere RU
Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei <p>-</p>
Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei <p>-</p>
Grupul de prietenie cu Regatul Norvegiei Grupul de prietenie cu Regatul Norvegiei
Grupul de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord Grupul de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord
Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan
Declaratii de avere RU:

 Declaraţia pe anul 2009

 Declaraţia pe anul 2010

 Declaraţia pe anul 2011

 Declaraţia pe anul 2012

 Declaraţia pe anul 2013

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae RU:

Date personale:

Născut pe data de 8 iulie, 1960, în s. Pînzăreni, r-l. Făleşti, Republica Moldova. Căsătorit, trei copii: Stanislav (22 de ani), Eugen (20 ani) şi Cristina-Emanuela (18 ani).

 

Studii:

2007 – prezent: doctorand la Gordon Conwell Seminary din SUA.

1991-1994 – Universitatea „Emanuel” or. Oradea, România; Licenţă în Teologie la Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca. 

1982-1988 – Institutul Electrotehnic „A. Popov” or. Odessa, Ucraina; Inginer radio şi  telecomunicaţii.

1975-1979 – Colegiul Politehnic, or. Bălţi; Tehnician radio.

1967-1975 – Şcoala generală, s. Pânzăreni, r-l. Făleşti.

 

Activitatea Profesională:

2009-prezent – Deputat în Parlamentul RM, membru al comisiei pentru politică externă şi integrare europeană.

2009-2011 – Preşedintele Federaţiei Baptiste Europene.

2001-2009 – Episcop al Uniunii Bisericilor Creştine Evanghelice Baptiste din Moldova.

2007-2009 – Vice-preşedinte al Federaţiei Baptiste Europene.

2003-2008 – Preşedintele Departamentului de Misiune în cadrul Federaţiei Baptiste Europene.

2002-2004 – Preşedinte al Federaţiei Baptiste Euroasitice.

1998-2001 – Deputat în Parlamentul Republicii Moldova, membru al Comisiei pentru Drepturile Omului, Culte Religioase, Minorităţi Etnice şi Comunităţi Externe.

1994-1998 – Decan al Colegiului Teologic-Pedagogic din mun. Chişinău.

1989-1990 – Inginer şef la întrepinderea “Electron Service” din or. Bălţi.

1988-1989 – Inginer pentru producţie „Electron Service” din or. Bălţi.

1979-1988 – Tehnician radio „Electron Service” din or. Bălţi.

 

Limbi vorbite: Română (nativă), Engleză (fluent), Rusă (fluent).

 

 

Контактные данные:

 E-mail

Заявления
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Календарь
<Октябрь 2020 г.>
ПнВтСрЧтПтСбВс
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678
29 октября 2020 г.
На выбранную дату нет ни одной записи
Принятые законодательные акты
 
   Разработка веб-страницы Парламента Республики Молдова была проведена благодаря «Программе поддержки демократии», финансируемой Европейским Союзом и осуществляемой Советом Европы