Визиты и информация
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
 
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Аккредитация журналистов в парламенте



 

Европейский обозреватель

Integritatea este Libertate

Парламентаризм в Республике Молдова
Государственные власти и учреждения
 
Обращения граждан
Структура > Депутаты
Депутаты
Слусарь Александру

Слусарь Александру

Вице-председатель Парламента РМ


Ales Vicepreşedinte RU:

 

Политическое образование: Фракция ACUM ПЛАТФОРМА DA
Постоянная комисия: Комиссия по сельскому хозяйству и пищевой промышленности
Режим работы:

 

Кабинет
- Ambros Mariana Şef cabinet
- Jitari Cristina Consilier
- Bondarciuc Natalia Consilier
- Heghea Sergiu Consilier
Activitate parlamentara RU

Проекты законодательных инициатив [Смотреть все]

Наименование проекта Дата регистрации Номер регистрации Стадия
Proiectul de lege pentru modificarea articolului VI din Legea cu privire la instituirea unor măsuri pe perioada stării de urgență în sănătate publică și modificarea unor acte normative nr.69 din 21.05.2020 16.04.2021 114 Examination ru
Proiectul de lege pentru modificarea unor acte normative (Legea privind delimitarea proprietății publice nr.29/2018 – art.5, 7, 8, ș.a.; Legea nr.121/2007 privind administrarea și deetatizarea proprietății publice – art.101) 31.03.2021 96 Examination ru
Proiectul de lege pentru modificarea Legii nr.29/2018 privind delimitarea proprietății publice (art.11) 22.03.2021 81 Retracted ru
Proiectul de lege pentru modificarea Legii nr.60 din 23.04.2020 privind instituirea unor măsuri de susținere a activității de întreprinzător și modificarea unor acte normative (art.9) 17.03.2021 75 Examination ru
Proiectul de lege pentru modificarea Legii nr.1 din 16 martie 2018 cu privire la organizațiile de creditare nebancară (art.9) 11.03.2021 65 Examination ru
Activitate diplomatica RU

Официальные визиты

Официальные визиты Дата
Participarea la la cea de-a 4-a Reuniune a Președinților Parlamentelor Țărilor Eurasiatice 21.09.2019 - 25.09.2019
Vizită oficială la Moscova 26.06.2019 - 27.06.2019
Activitate de diplomatie parlamentara RU [Смотреть все]
Denumire Delegatie/Grup RU Descriere RU
Adunarea Interparlamentară a Țărilor Membre ale CSI
Comisia Interparlamentară de Cooperare între Parlamentul Republicii Moldova și Adunarea Federală a Federației Ruse
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Georgia
Grupul de prietenie cu Republica Austria
Curriculum Vitae RU:

CURRICULUM VITAE

Informații personale

Nume, prenume: Alexandru Slusari

Data nașterii: 11.07.1974

Locul nașterii: Chișinău, Republica Moldova

Starea civilă: Căsătorit, un copil

Formare profesională

1994 - 2000

1991- 1996

Universitatea de Stat din Moldova, Facultatea de Drept

Universitatea de Stat din Moldova, Facultatea de Istorie

Experiență profesională

2013 - prezent

2010 - prezent

Agent de Asigurări ”Rural - Asig”, fondator și administrator

Asociația Republicană a Producătorilor Agricoli ”UniAgroProtect”, președinte

2006 - prezent

Întreprinderea individuală ”Alexandru Slusari”, fondator și administrator

2005 - 2010

Asociația Republicană a Producătorilor Agricoli ”UniAgroProtect, vice-președinte

ianuarie 2001 - 2005

noiembrie 1996 - decembrie 2000

Programul de asistență pentru Fermieri, jurist

Centru de Reforme în domeniul afacerilor, proiectul pilot 72 și Programul Național Pământ, jurist

martie 1996 - octombrie 1996

Centru de Reforme în domeniul afacerilor, proiectul pilot de privatizare și restructurare a fermei colective ”Maiac”, Nisporeni, consultant în relații cu publicul

1994 1996

Ziarele “Chisinau echo” și “Kishinevski obozrevateli”, reporter parlamentar

Aptitudini și competențe

 

româna, rusa

Limbi vorbite

Контактные данные:

Заявления
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Календарь
Принятые законодательные акты
 
   Разработка веб-страницы Парламента Республики Молдова была проведена благодаря «Программе поддержки демократии», финансируемой Европейским Союзом и осуществляемой Советом Европы