Визиты и информация
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
 
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Аккредитация журналистов в парламенте



 

Европейский обозреватель

Integritatea este Libertate

Парламентаризм в Республике Молдова
Государственные власти и учреждения
 
Обращения граждан
Структура > Депутаты
Депутаты
Vacarciuc Vadim

Vacarciuc Vadim

Депутат


Политическое образование: Fracţiunea Parlamentară a Partidului Liberal Reformator
Постоянная комисия: Комиссия по вопросам права, назначениям и иммунитету
Activitate parlamentara RU

Проекты законодательных инициатив [Смотреть все]

Наименование проекта Дата регистрации Номер регистрации Стадия
Proiectul legii privind restituția și regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv de regimul totalitar comunist în perioada 28 iunie 1940-27 august 1991 26.09.2014 366 Retracted ru
Proiectul hotărîrii privind constatarea ilegalității concesionării Î.S.”Aeroportul Internațional Chișinău” și a activelor acestuia 18.07.2014 299 Retracted ru
Proiectul legii privind exproprierea de interes național a pachetului de acțiuni în mărime de 22,75% în ”Banca de Economii” S.A. cedate în urma emisiunii suplimentare din iulie 2013 18.07.2014 300 Retracted ru
Proiectul legii pentru completarea și abrogarea unor acte legislative (Codul funciar – art.40; Hotărîrea cu privire la întovărășirile pomicole nr.629-XII din 05.07.1991) 16.07.2014 291 Approving ru
Proiectul legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Legea privind accesul la informație – art.15, 16; Codul contravențional al RM – art.71) 27.06.2014 249 Retracted ru
Activitate de diplomatie parlamentara RU
Denumire Delegatie/Grup RU Descriere RU
Adunarea Parlamentară a OTAN -
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Republica Cipru Grupul de prietenie cu Republica Cipru
Grupul de prietenie cu Republica Cuba Grupul de prietenie cu Republica Cuba
Declaratii de avere RU:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2012

Declarația pe anul 2013

Curriculum Vitae RU:

Născut la 1 octombrie 1972 în oraşul Bălţi

 

Studii:

Licenţiat în pedagogie şi psihologie la Universitatea de Stat  „Alecu Russo” din Bălţi

 

Activitate profesională:

2008–2009: vicepreşedintele Federaţiei naţionale de Haltere din Republica Moldova

Din 5 aprilie 2009 – deputat în Parlamentul Republicii Moldova, membru al Comisiei securitate naţională, apărare şi ordine publică.

Контактные данные:

 E-mail

 

Заявления
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Календарь
<Ноябрь 2020 г.>
ПнВтСрЧтПтСбВс
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
26 ноября 2020 г.
10:00
Принятые законодательные акты
 
   Разработка веб-страницы Парламента Республики Молдова была проведена благодаря «Программе поддержки демократии», финансируемой Европейским Союзом и осуществляемой Советом Европы