Vizite și informare
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

Observator European

Integritatea este Libertate

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Apostolova Reghina

Apostolova Reghina

Deputat


Formaţiunea politică: Fracțiunea Partidului ȘOR
Comisia permanentă: Comisia administrație publică
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul de lege privind modificarea unor prevederi din Legea cu privire la sistemul public de pensii nr.156 din 14.10.1998 (art.41 30.06.2020 282 Examinare
Proiectul de lege privind modificarea și completarea Legii privind protecția socială a copiilor aflați în situație de risc și a copiilor separați de părinți nr.140 din 14 iunie 2013 (art.3, 6, 7, 9, 13) 18.06.2020 260 Examinare
Moțiune simplă asupra politicilor (acțiunilor și inacțiunilor) guvernamentale în domeniul sănătății publice 18.06.2020 259 Examinare
Proiectul de lege pentru modificarea și completarea art.13 din Codul electoral nr.1381/1997 11.06.2020 236 Examinare
Proiectul de lege pentru modificarea Codului serviciilor media audiovizuale al Republicii Moldova nr.174/2018 (art.1, 17) 09.06.2020 228 Examinare
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Adunarea Parlamentară a Francofoniei <p>&#160;</p>
Grupul de prietenie cu Regatul Thailandei
Grupul de prietenie cu Republica Armenia
Grupul de prietenie cu Republica Belarus
Grupul de prietenie cu Republica Cehă
Curriculum Vitae:

INFORMAȚII PERSONALE

 

Nume/prenume:                    APOSTOLOVA Reghina

Domiciliu:                             mun. Chișinău, Republica Moldova

Data nașterii:                       15 septembrie 1951

Starea civilă:                        necăsătorită, 1 copil

 

EXPERIENȚĂ PROFESIONALĂ

7 iulie 2015 – prezent -  Viceprimar orașul Orhei (probleme construcții și infrastructură)

5 octombrie 2007 – 1 iulie 2015  - Profesor de geografie, Liceul teoretic Natalia Gheorghiu  mun.Chişinău

20 februarie 2007 – 05 octombrie 2007  - Pretor interimar al sectorului Râșcani, Primăria municipiul Chişinău.

1999 – 2007  - Consilier al Consiliul Municipal, mun. Chişinău

08 iulie 1985 – 20 februarie 2007 -  Director Liceului (Şcoală medie rusă № 14), Liceul teoretic Natalia Gheorghiu (Şcoală medie rusă № 14)

07 decembrie 1981 – 08 iulie 1985 -  Director-adjunct, Liceul teoretic Natalia Gheorghiu (Şcoală medie rusă № 14)

01 septembrie 1972 – 07 decembrie 1981  - Profesor de geografie, Şcoală medie rusă № 14 mun. Chişinău

01 septembrie 1968 – 01 septembrie 1972  - Consilier Pioneri, Şcoală medie rusă № 14 mun. Chişinău

 

STUDII/STAGII

1969 – 1975 - Institutul Pedagogic de Stat T. Şevcenco Tiraspol, Profesor de geografia

ALTE INFORMAȚII

Distincții: 2007 - Cavaler ordinul „Gloria Muncii”

LIMBI CUNOSCUTE – rusă, română

Date de contact:
Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
10 iulie 2020
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"