Vizite și informare
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

Observator European

Integritatea este Libertate

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Ghileţchi Valeriu

Ghileţchi Valeriu

Vicepreşedintele Parlamentului


Ales Vicepreşedinte:
Formaţiunea politică: Grupul Parlamentar Popular European
Comisia permanentă: Comisia politică externă şi integrare europeană
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii privind modificarea și completarea unor acte legislative (Legea privind regimul străinilor – art.8, 9, 10, Anexa; Legea cu privire la prevenirea și combaterea spălării banilor și finanțării terorismului – art.33, 34; ș.a.) 26.07.2018 289 Retras
Proiectul de hotărîre cu privire la efectuarea unei analize ample, evaluări și expertize a legislației electorale care a stat la baza invalidării alegerilor locale noi în municipiul Chișinău 11.07.2018 246 Adoptare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.130 din 08.06.2012 privind regimul armelor și al munițiilor cu destinație civilă (art.2, 12, 20, ș.a.) 24.05.2018 164 Adoptat
Proiectul legii privind modificarea și completarea unor acte legislative (Legea privind siguranța traficului rutier – art.2, 33, 36; Codul contravențional – art.238, 241'1, 241'2, 245) 03.05.2018 139 Adoptat
Proiectul legii pentru completarea Legii cadastrului bunurilor imobile nr.1543-XIII din 25 februarie 1998 (art.55'1) 26.04.2018 132 Adoptat

Declaraţii

Şedinţa plenară Titlu Declaraţie
Сontinuarea ședinței din 15 mai 2014; Şedinţa plenară din 16.05.2014
Şedinţa plenară din 16.05.2013
Şedinţa plenară din 11.05.2012
Activitate diplomatică

Vizite oficiale [Vezi toate]

Vizite oficiale Data
Participarea la ședința Comisiei de Monitorizare a APCE. 05.03.2019 - 07.03.2019
Participarea la Sesiunea de iarnă a Adunării Parlamentarea a Consiliului Europei (APCE) 20.01.2019 - 23.01.2019
Participarea la cel de-al 21-lea Dejun European cu Rugăciune din cadrul Parlamentului European 04.12.2018 - 06.12.2018
Participarea la Ședința Comisiei de monitorizare a APCE 15.11.2018 - 17.11.2018
Participarea la Sesiunea de toamnă a APCE. 07.10.2018 - 13.10.2018
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei <p>-</p>
Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei <p>-</p>
Grupul de prietenie cu Regatul Norvegiei Grupul de prietenie cu Regatul Norvegiei
Grupul de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord Grupul de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord
Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan
Declaraţii de avere:

 Declaraţia pe anul 2009

 Declaraţia pe anul 2010

 Declaraţia pe anul 2011

 Declaraţia pe anul 2012

 Declaraţia pe anul 2013

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:

Date personale:

Născut pe data de 8 iulie, 1960, în s. Pînzăreni, r-l. Făleşti, Republica Moldova. Căsătorit, trei copii: Stanislav (22 de ani), Eugen (20 ani) şi Cristina-Emanuela (18 ani).

 

Studii:

2007 – prezent: doctorand la Gordon Conwell Seminary din SUA.

1991-1994 – Universitatea „Emanuel” or. Oradea, România; Licenţă în Teologie la Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca. 

1982-1988 – Institutul Electrotehnic „A. Popov” or. Odessa, Ucraina; Inginer radio şi  telecomunicaţii.

1975-1979 – Colegiul Politehnic, or. Bălţi; Tehnician radio.

1967-1975 – Şcoala generală, s. Pânzăreni, r-l. Făleşti.

 

Activitatea Profesională:

2009-prezent – Deputat în Parlamentul RM, membru al comisiei pentru politică externă şi integrare europeană.

2009-2011 – Preşedintele Federaţiei Baptiste Europene.

2001-2009 – Episcop al Uniunii Bisericilor Creştine Evanghelice Baptiste din Moldova.

2007-2009 – Vice-preşedinte al Federaţiei Baptiste Europene.

2003-2008 – Preşedintele Departamentului de Misiune în cadrul Federaţiei Baptiste Europene.

2002-2004 – Preşedinte al Federaţiei Baptiste Euroasitice.

1998-2001 – Deputat în Parlamentul Republicii Moldova, membru al Comisiei pentru Drepturile Omului, Culte Religioase, Minorităţi Etnice şi Comunităţi Externe.

1994-1998 – Decan al Colegiului Teologic-Pedagogic din mun. Chişinău.

1989-1990 – Inginer şef la întrepinderea “Electron Service” din or. Bălţi.

1988-1989 – Inginer pentru producţie „Electron Service” din or. Bălţi.

1979-1988 – Tehnician radio „Electron Service” din or. Bălţi.

 

Limbi vorbite: Română (nativă), Engleză (fluent), Rusă (fluent).

 

 

Date de contact:

 E-mail

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
22 octombrie 2019
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"