Vizite și informare
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

Observator European

Integritatea este Libertate

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Vacarciuc Vadim

Vacarciuc Vadim

Deputat


Formaţiunea politică: Fracţiunea Parlamentară a Partidului Liberal Reformator
Comisia permanentă: Comisia juridică, numiri şi imunităţi
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii privind restituția și regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv de regimul totalitar comunist în perioada 28 iunie 1940-27 august 1991 26.09.2014 366 Retras
Proiectul hotărîrii privind constatarea ilegalității concesionării Î.S.”Aeroportul Internațional Chișinău” și a activelor acestuia 18.07.2014 299 Retras
Proiectul legii privind exproprierea de interes național a pachetului de acțiuni în mărime de 22,75% în ”Banca de Economii” S.A. cedate în urma emisiunii suplimentare din iulie 2013 18.07.2014 300 Retras
Proiectul legii pentru completarea și abrogarea unor acte legislative (Codul funciar – art.40; Hotărîrea cu privire la întovărășirile pomicole nr.629-XII din 05.07.1991) 16.07.2014 291 Adoptare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Legea privind accesul la informație – art.15, 16; Codul contravențional al RM – art.71) 27.06.2014 249 Retras
Activitate diplomaţie parlamentară
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Adunarea Parlamentară a OTAN -
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Republica Cipru Grupul de prietenie cu Republica Cipru
Grupul de prietenie cu Republica Cuba Grupul de prietenie cu Republica Cuba
Declaraţii de avere:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2012

Declarația pe anul 2013

Curriculum Vitae:

Născut la 1 octombrie 1972 în oraşul Bălţi

 

Studii:

Licenţiat în pedagogie şi psihologie la Universitatea de Stat  „Alecu Russo” din Bălţi

 

Activitate profesională:

2008–2009: vicepreşedintele Federaţiei naţionale de Haltere din Republica Moldova

Din 5 aprilie 2009 – deputat în Parlamentul Republicii Moldova, membru al Comisiei securitate naţională, apărare şi ordine publică.

Date de contact:

 E-mail

 

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
18 noiembrie 2019
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"