Vizite și informare
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

Observator European

Integritatea este Libertate

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Savva Oleg

Savva Oleg

Deputat


Formaţiunea politică: Fracțiunea Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
Comisia permanentă: Comisia securitate naţională, apărare şi ordine publică
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul de lege pentru modificarea articolului 19 dom Legea nr.1456/1993 cu privire la activitatea farmaceutică 19.09.2019 201 Examinare
Proiectul de lege cu privire la modificarea unor acte legislative (Legea nr.1409/1997 cu privire la medicamente – art.4; Legea nr.105/2003 privind protecția consumatorilor – art.25) 19.09.2019 202 Examinare
Proiectul de lege pentru modificarea Legii nr.499/1999 privind alocațiile sociale de stat pentru unele categorii de cetățeni (art.8, 13) 19.09.2019 203 Examinare
Proiectul legii privind modificarea și completarea unor acte legislative (Legea nr.1245/2002 cu privire la pregătirea cetățenilor pentru apărarea Patriei – art.26; Legea nr.162/2005 cu privire la statutul militarilor – art.28) 10.07.2019 114 Examinare
Proiectul legii pentru completarea Legii securității statului nr.618-XIII din 31 octombrie 1995 (art.12) 24.06.2019 86 Adoptare
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Georgia
Grupul de prietenie cu Japonia
Declaraţii de avere:

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:

INFORMAȚII PERSONALE

Data naşterii                10 decembrie1966

Locul naşterii               or. Chișinău, Republica Moldova

Starea familiară            Căsătorit, 2 copii


DATE DE CONTACT

telefon de contact            +37376712442


EXPERIENȚĂ PROFESIONALĂ

 

decembrie 2014- prezent

Deputat în Parlamentul Republicii Moldova

martie 2012- prezent

Președintele  Organizației teritoriale PSRM

1993-2006

Președinte al Uniunii Veteranilor Războiului din Afganistan din Fălești

septembrie 1997-decembrie 1999

Controlor, Primăria orașului Fălești

septembrie 1984- iunie  1985

Lăcătuș colector, Uzina Constructoare de Mașini PRUT-80 S.A. or. Fălești

 

EDUCAȚIE ȘI FORMARE

 

septembrie 2000 - iunie 2005              

Institutul Nistrean de Economie și Drept din or. Bălți    
Diploma seria AL nr.0100728, eliberată iulie  a. 2005.
Licențiat în drept

SERVICIUL MILITAR

 

1992

Participant al conflictului armat din Transnistria. Veteran de război în Transnistria

1988

Participant la lichidarea consecințelor avariei de la Cernobîl

1985-1987

 

RD Afganistan. Veteran de război în Afganistan.

PREMII / DISTINCŢII / DECORAŢII:

Medalia  ”Pentru vitejie”- 1987

Medalia  ”Meritul civic”-   2001

Ordinul „Gloria Muncii” – 2016

LIMBI STRĂINE CUNOSCUTE: Limba română  - bine

Limba rusă  - excelent

 

COMPETENȚE ȘI ABILITĂȚI

Creșterea  capacităților cognitive.

Capacitatea de procesare a informației și de analiză a acestora.

Comunicare  eficientă.

Dezvoltarea relațiilor interumane.

Responsabilitate.

Abilități de operare la calculator Microsoft office

 

Date de contact:

 

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
22 octombrie 2019
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"