Vizite și informare
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

Observator European

Integritatea este Libertate

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Furculiţă Corneliu

Furculiţă Corneliu

Deputat


Formaţiunea politică: Fracțiunea Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
Comisia permanentă: Comisia agricultură şi industrie alimentară
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.93-XIV din 15 iulie 1998 cu privire la patenta de întreprinzător (art.3, 4) 12.07.2019 119 Adoptat
Proiectul hotărîrii privind eliberarea din funcția de director al Serviciului de Informații și Securitate al Republicii Moldova 08.06.2019 59 Adoptare
Proiectul legii pentru completarea unor acte legislative (Legea privind evaluarea și acreditarea în sănătate – art.3, 4; Legea privind reglementarea prin licențiere a activității de întreprinzător – art.10; ș.a.) 05.10.2018 333 Retras
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.138 din 15 iunie 2012 privind sănătatea reproducerii (art.5) 05.10.2018 332 Retras
Proiectul legii pentru modificarea și completarea articolelor 283 și 343 din Codul fiscal al Republicii Moldova nr.1163-XIII din 24 aprilie 1997 05.10.2018 335 Retras
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Adunarea Parlamentară a Parteneriatului Estic (EURONEST) <p>&#160;</p>
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Republica Armenia
Grupul de prietenie cu Republica Austria
Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan
Declaraţii de avere:

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:

INFORMAȚII PERSONALE

Data naşterii                30 iunie 1969

Locul naşterii               s. Sadova raionul Călărași, Republica Moldova

Starea familiară            Căsătorit, doi copii

DATE DE CONTACT

e-mail          corneliu.furculita@socialistii.md      

EXPERIENȚĂ PROFESIONALĂ           

 

decembrie 2014 - prezent

Deputat în Parlamentul Republicii Moldova

noiembrie 2011 - prezent

Membru al Comitetului Executiv Politic al PSRM

1999 – 2011

Jurist, director financiar, director comercial, administrator în cadrul întreprinderilor din sectorul privat (industria alimentară).

EDUCAȚIE ȘI FORMARE

 

2001

Universitatea de Stat din Moldova, licențiat în drept

 

1993

Universitatea Agrară de Stat din Moldova, agronom

 

1986

Școala medie s. Sadova, raionul Călărași

 

Date de contact:

 

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
21 octombrie 2019
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"