Визиты и информация
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
 
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Аккредитация журналистов в парламенте



 

Европейский обозреватель

Integritatea este Libertate

Парламентаризм в Республике Молдова
Государственные власти и учреждения
 
Обращения граждан
Structura Parlamentului > Deputies
Депутаты
Lupu Marian

Lupu Marian

Депутат


Политическое образование: Фракция Демократической партии Молдовы
Постоянная комисия: Комиссия по внешней политике и европейской интеграции
Activitate parlamentara RU

Проекты законодательных инициатив [Смотреть все]

Наименование проекта Дата регистрации Номер регистрации Стадия
Proiectul legii cu privire la modificarea și completarea unor acte legislative (Codul fiscal – art.3, 14, 19, ș.a.; Legea pentru punerea în aplicare a titlurilor I și II ale Codului fiscal – art.24, 42, 43, ș.a.; ș.a.) 24.07.2018 282 Approved ru
Proiectul de hotărîre cu privire la efectuarea unei analize ample, evaluări și expertize a legislației electorale care a stat la baza invalidării alegerilor locale noi în municipiul Chișinău 11.07.2018 246 Approving ru
Proiectul legii pentru modificarea și completarea articolului 3 din Legea cu privire la migrația de muncă nr.180-XVI din 10.07.2008 21.06.2018 211 Approved ru
Proiectul hotărîrii privind modificarea articolului 1 din Hotărîrea Parlamentului nr.29 din 5 martie 2015 privind alegerea membrilor supleanți în comisiile permanente ale Parlamentului 11.06.2018 198 Approving ru
Proiectul hotărîrii privind modificarea Hotărîrii Parlamentului nr.29 din 5 martie 2015 privind alegerea membrilor supleanți în comisiile permanente ale Parlamentului (anexa nr.5, anexa nr.7) 31.05.2018 178 Retracted ru
Activitate de diplomatie parlamentara RU [Смотреть все]
Denumire Delegatie/Grup RU Descriere RU
Adunarea Parlamentară a Parteneriatului Estic (EURONEST) <p>-</p>
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord Grupul de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord
Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan
Grupul de prietenie cu Republica Federală Germania Grupul de prietenie cu Republica Federală Germania
Declaratii de avere RU:

Declaraţia pe anul 2009 

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

Declaraţia la validarea mandatului

Declaraţia pe anul 2014

Curriculum Vitae RU:
Născut la 20 iunie 1966 în mun. Bălţi

Studii:

1996 – Studii postuniversitare, Comerţul Internaţional şi Politica OMC, Institutul OMC (Geneva)
1994 – Studii postuniversitare, Politica financiară şi de programare, Institutul FMI (Washington)
1991 – Doctor în Economie, Academia Economică „G.V. Plehanov”(Moscova), Universitatea de Stat din Moldova (USM)
1987 – Licenţiat în Economie, Facultatea de Comerţ şi Economie, USM
1983 – Absolvent, Şcoala nr. 1 din Chişinău (actualmente Liceul “Gheorghe Asachi”)

Activitatea profesională:

Noiembrie 2013 – prezent – Președinte al Fracțiunii parlamentare a Partidului Democrat din Moldova
August 2012 – prezent – Vicepreședinte al Internaționalei Socialiste
Decembrie 2010 – aprilie 2013 – Președinte al Parlamentului RM
Decembrie 2010 – martie 2012 - Președinte interimar al RM
Iulie 2009 – septembrie 2010 – Deputat în Parlamentul RM (Legislatura a XVIII-a), Preşedinte al Fracţiunii PDM în Parlamentul RM
Aprilie 2009 – iulie 2009 - Deputat în Parlamentul RM (Legislatura a XVII-a)
Iulie 2009 – prezent – Președinte al Partidului Democrat din Moldova
Martie 2005 – aprilie 2009 – Preşedinte al Parlamentului RM
August 2003 – martie 2005 – Ministru al Economiei
Iunie 2001 – august 2003 – Viceministru al Economiei
1997 – 2001 – Director, Departamentul Relaţii Economice Externe, Ministerul Economiei
1994 – 1997 – Şef direcţie, Departamentul Relaţii Economice Externe, Ministerul Economiei
1991 – 1992 – specialist principal, Departamentul Relaţii Economice Externe, Ministerul Economiei
1992 – 2000 – director executiv, Programul TACIS-Moldova

Starea civilă:
 căsătorit, 2 copii

Limbi vorbite: engleza, franceza, rusa
Контактные данные:

 E-mail

Заявления
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Календарь
<Октябрь 2019 г.>
ПнВтСрЧтПтСбВс
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910
22 октября 2019 г.
На выбранную дату нет ни одной записи
Принятые законодательные акты
 
   Разработка веб-страницы Парламента Республики Молдова была проведена благодаря «Программе поддержки демократии», финансируемой Европейским Союзом и осуществляемой Советом Европы